fredag 03 september 2010
Dagens namn: Alfhild och Alva




Obduktionsbilder på nätet upprör - jurist polisanmäler
Fildelarsajten The Pirate Bay har under helgen fått stark kritik

080907_arboga.jpg

Under helgen har massiv kritik riktas mot fildelarsajten The Pirate Bay efter att bilder från förundersökningen kring Arbogamorden dykt upp på sajten och de ansvariga vill inte ta bort dem.

Under lördagen polisanmälde en jurist ett flertal personer till Datainspektionen, både de som lagt upp förundersökningen kring Arbogamorden på The Pirate Bay och de som laddat ned den.

Juristen meddelade i ett pressmeddelande att samtliga personer som laddat ner förundersökningsprotokollet och/eller har gjort den tillgänglig har gjort sig skyldiga till brott mot personuppgiftslagen.
"Sannolikt har ett stort antal personer laddat ner denna förundersökning och därmed själva gjort den tillgänglig för nedladdning på samma sida" skriver han i sin polisanmälan, enligt VLT.se.

De ansvariga på The Pirate Bay har bland annat avfärdat Arbogapappan Niclas Jangestigs vädjan vid flera tillfällen och nu höjs kritiska röster i hela Sverige.
Bland annat så har justitieminister Beatrice Ask reagerat kraftigt.
- Min grundinställning är att offentlighetsprincipen är otroligt central just när det gäller domstolar och rättsväsendet. Men det är klart att vi måste ha ett skydd för enskilda människor som kan bli väldigt kränkta och illa berörda och där det inte finns ett intresse av allmän insyn, säger Ask till Sveriges Radios Ekoredaktion.


Skribent
Krister Svartström

Publicerad: 7 september, 2008 - 11:41

Kommentarer

Om TPB

Jag är inte på något sätt positivt inställd till att de aktuella bilderna nu nått så många personer som de gjort. Anledningen till att över 30 000 personer laddat ner den offentliga förundersökningen är främst på grund av traditionell media, som upplyst personer som ALDRIG skulle få för sig att söka efter något liknande, om att förundersökningen och bilderna finns att hämta på internet. Vissa har till och med haft den dåliga smaken att länka direkt till torrentfilen.
Men detta hör inte till problemet i sig. För det första så ligger det på åklagaren i fallet att, i första hand, inte inkludera liknande bilder i förundersökningen då de i princip saknar värde för utgången i rättegången, och i andra hand att begära att bilderna beläggs med sekretess. Inget av detta skedde. TROTS detta är det ingen som ifrågasätter åklagarens agerande eller, för den delen, domstolens agerande då den inte själv ålade bilderna med sekretess.
I stället så placerar man all skuld på killarna bakom The Pirate Bay. Trots att ingen av dem är ansvariga för själva publicerandet av förundersökningen. Detta har gjorts av någon anonym användare på sajten. I brist på någon att skylla på så går man tillbaka till de omoraliska tjuvarna och banditerna som driver sajten, trots att många av de som läser om publikationen är, statistiskt, samma personer som dagligen laddar ner annat material från samma källa. Nu är inte dubbelmoral någon ny företeelse i Sverige, utan snarare det vanliga.
Ingen är intresserad att diskutera principerna som ligger bakom offentlighetsprincipen och prata om VARFÖR materialet redan från början är offentligt. Alla bör notera att VEM SOM HELST kan ringa Västmanlands Tingsrätt och få en kopia av hela förundersökningsprotokollet, stämningen och domen om de så önskar. Utan att frågor ställs. Detta är en av grunderna för en demokrati; att var och en kan få tag i materialet som ligger till grund för ett myndighetsbeslut och bilda sin egen uppfattning.
Självklart så är det onödigt, ur i ett demokratiskt perspektiv, att man kan se obduktionsbilder på barn på internet. MEN det är inte onödigt att domar och bakgrundsmaterial är tillgängligt för var och en. Internet är bara ännu ett sätt att öka denna tillgänglighet. Skall någon kritiseras för det inträffade så är det åklagare och domstol. Inte de som driver en fildelningssajt och har som policy att inte censurera någon form av information. Hur illa det än kan låta så går principer ibland före enskildas lidande. Vill man få till stånd förändring så bör man vända sig till politiker och inte till enskilda. Kanske går det att ändra rutiner/lag beträffande förundersökningar och domar så att känsliga bilder och fakta i framtiden rutinmässigt sekretessbeläggs i de fall då en sådan censur inte skadar offentlighetsprincipen eller underbygger rättssamhället.

I genomsnitt skriver cirka

I genomsnitt skriver cirka 300 personer om dagen på Max och Sagas lista för att stoppa spridningen av obduktionsbilderna. Om alla som skriver på får 3 andra att skriva på så ökar listan med 1500 namn om dagen. Det lär få annonsörerna att backa och politikerna att agera. För Max och Saga och alla andra barn, skriv på, sprid länken.
http://www.namninsamling.se/index.php?nid=2396

till Nightwish:

Jag har inte sagt att polisanmälan är löjlig. Jag menar att den är fånig, för den kommer inte leda nånstans, utan bara ta resurser som kan användas till nått annat.

Om du menar att nån annan tycker det är löjligt kan du bortse från detta meddelande

Arboga

Ber om ursäkt . Menade givetvis innan Engla rättegången hamnar på nätet .Jag för min del skulle aldrig vilja att någon av mina närstående hamnade i samma situation som familjen i Arboga .Vi har många bra lagar i Sverige men det betyder inte att det inte kan göras bättre . Man ska ha både rättvisa och rätt.

Engla rättegången???

Den trodde jag var avklarad för länge sen!
Det är sånt här som är så otäckt....folk vet inte egentligen vad som sker, media styr gemene man, och nu ska hela systemet ses över....tänk lite på hur sånt kan slå tillbaka mot oss själva i framtiden. Läs, sätt er in, ta reda på fakta, inte bara babbla rakt ut i luften.

Vad många inte....

Vad många inte inser är att pirate bay är som vilken filsökmotor som helst. Inte hänger man väl ut Google trots att man kan söka sig fram till samma filer där? Blir det sedan ramaskri när man via google kan hitta bilder på döda människor (även barn) (url:en borttagen av admin på Magazin24) nej det är tydligen helt okey? Är det för att dessa barn inte är Svenska? Eller varför ett sådant ståhej?

Sedan är hela debatten något som media dragit igång för att sälja ösnummer och vinna tittare. Innan TV4 gjorde inslaget om att materialet fanns tillgängligt som torrent via The Pirate Bay var det ytterst få nedladdningar, men efter det ökade antalet explosionsartat, så vem bär ansvaret för den enorma spridningen?

Dokumenten från Knutbyrättegången finns också tillgängliga via Pirate Bay, och har så varit i över 1 år, men i den utredningen figurerade inte barnamord, så då är det tydligen helt okey att publicera dokumenten fritt?

Tänk på det ni moralens väktare som själva sitter med en oerhört selektiv moral.

Offentlighetsprincipen är ett pris som man får betala för den fria demokratin. Det är bara att välja, fri information eller statlig cencur.....jag vet i alla fall vad jag föredrar.

Bilder på mördade barn

Kan bara beklaga att dessa bilder ska finnas med på utredningsmaterialet . Den drabbade familjen borde få slippa att utsättas för detta . Hoppas Ask får till en lagändring innan Engla rättegången .

Rätt eller fel.

1. Vem som helst, juridikstuderande eller medelsvensson behöver bara kontakta tingsrätten så får de FUPen hemskickad som vilken OFFENTLIG HANDLING som helst.

2. Piratebay har lika lite lagt upp filerna som Google. Jag googlade och de fanns där också, vem skäller på Google?

3. Anledningen till svaret "sluta tjata osv." beror på att en bekant till pappan mailade, precis som kanske tusen andra som påstod samma sak. Hur skulle killarna på TPB veta att just detta brev, bland tusen är ett meddelande från den "riktiga" pappan? Om han själv ringt, presenterat sig och frågat snällt och fått ett vettigt svar, då hade det inte blivit några rubriker.

4. FUPen lades upp den nionde AUGUSTI och hade blivit nedladdad kanske hundra gånger. Efter TV4, SVD, AB osv. skrek ut i krigsrubriker och snyftreportage så visste ALLA var de skulle ladda ner filen, även folk som aldrig ens brytt sig ett piss om Arboga laddade hem för att pressen talade om det. Nu har kanske hundratusen laddat ner.
En enkel jämförelse: låset har gått sönder på banken så det är bara att bära ut pengar. Bara de på banken vet om det så inget händer. Helt plötsligt berättar TV4 att låset i banken si och så är trasigt, och hur man hämtar pengar. Fem minuter senare är hela stan på fötter.

Felet ligger i att åklagaren lägger med för utredningen ointressant information i FUPen, för att mata tidningarna med snaskigheter.

Bea Ask skall lära sig vad hon pratar om, och sedan hålla tyst. Hon är pinsam.

Kommentar till Fluffs

Kommentar till Fluffs påstående att man inte bör hacka på Pirate Bay: Sättet de refuserat anhörigas önskemål om borttagande av bilderna ur rapporten är allt annat än föredömligt och förtjänar all kritik. Man har i svarsmejl uttalat sig i formler som "jävla tjat", bara det visar ju hur respektlös hållning man har till den drabbade familjens känslor.
Jag tycker att berörd ansvarig (läs:den som besvarat mejlen från N. Jangestigs sambo) på Pirate Bay borde skämmas sig fördärvad över de oempatiska svar som givits på den förfrågan som riktats mot sajten. Hur man kan besvara en sådan förfrågan på ett sådant sätt, i ett sådant fall som Arbogatragedin är mer än jag kan begripa. Det verkar finnas risk för att den som besvarat mejlen lider av såväl skit mellan öronen som i den avdelning av kroppen där de flesta normalt sett huserar ett hjärta.

Påståendet som står att läsa bland de övriga kommentarerna till denna artikel om att barnporr återfinns på Pirate Bay är mer än jag känner till, men stämmer det så är det lika vidrigt det. Hur kan detta i så fall få fortgå?! Finns det någon enda mentalt fungerande människa som kan tycka det i så fall är acceptabelt?

Att det sedan skulle vara "löjligt" att anmäla sajten för spridning av bilderna är väl ändå att ta i. Att tala om "löjligt" i en fråga som gäller en familj i sorg vars yngsta medlemmar bragts om livet känns minst sagt malplacerat. Man kan tycka vad man vill om anmälan i sig, men löjlig är den fan i mig inte!

Rättsäkerhet

I tider som dessa, då vi inte kan lita på rättsäkerhet och samhällets etablisemang, är det av yttersta vikt att journalister, såväl som gräsrötter, har fri tillgång till offentliga handlingar, såväl som att "kreti och pleti" har möjlighet att framföra åsikter, och möjlighet att publicera dessa.(magazin24.se-forum är ett föredömligt exempel på detta)
Vi måste börja lära oss att, det är upp till var och en av oss att ta del av den information som finns tillgänglig. Om vi tycker att någon information är ofördelaktig, men ändå korrekt? så måste vi i demokratins och rättsäkerhetens namn acceptera detta.
Däremot skall vi "riva upp himmel och jord" i de fall där lögner och oriktighet framförs.
Tilläggas kan, att i det här fallet finns det, vad jag kan förstå, inte någon annan anledning än provokationens, och i förlängningen The Pirate Bay´s strid/försvar mot etablisemanget, som föranlett publiseringen av bilderna.
Moraliskt och etiskt är det mycket förståeligt att nära anhöriga och många andra, har blivit illa berörda av denna publicering, och ett mer mänskligt ansvarstagande av ledningen på The Pirate Bay efterlyses. Det skulle ha varit enkelt att ta bort bilderna med en hänvisning till var man kan ta del av dessa, i det fall att några tvivel om tolkningen av dessa skulle vara fel.

PÃ¥ gott och ont...

Ja, vad ska man tycka:
å ena sidan är det ju kul att kunna ladda ner gratis, å andra sidan tråkigt att det är lätt att sprida bilder. Men om inte piratebay funnits så skulle bilderna dykt upp nån annanstans.

Jag tycker det känns lite fånigt att polisanmäla piratebay för obduktionsbilder, som jag antar inte är olagliga, bara osmakliga, när samma fildelningssida svämmar över med barnporr och ingen anmälan görs mot det. jag tror att man försöker plocka popularitetspoäng hos den breda folkmassan genom dylika utspel.

Antipiratbyrån ville ju stänga ner piratebay för nått år sen, men det gick inte då, och jag tror inte det går att göra det nu heller. Fildelningssidor tillhör ju internets bakgårdar och där finns den moral man kan förvänta sig.

The Pirate Bay

Kom ihåg att The Pirate Bay bara är en sida att ladda upp filer på och vad som laddas upp, omoraliskt eller inte, är den enskilda personen som står för. Man ska inte hacka på The Pirate Bay bara för att de har möjligheter utan påhoppningarna ska gå till den person som laddad upp denna fil. The Pirate Bay har länge stått för och gör än idag att de inte tar bort några filer som laddas upp. Se det som en totalt fri marknad där ägaren har möjlighet att ta bort en vara. Kommer det att gynna eller missgynna marknaden? Framförallt så är det ingen fri marknad längre.

Vart har det sunda förnuftet tagit vägen??

Obduktionsbilderna borde ha blivit sekretessbelagda
från första början.Dom borde inte ha varit med
när Förundersökningen blev offentlig.
Vi får bara hoppas det det kommer en lagändring
som ser till att dylikt inte händer i framtiden.
Jag skulle tro att ingen..INGEN
vill ha sina barn uthängda efter ett dödsfall så här på nätet.
Men när det inte gäller ens egna barn
så är gränsen tydligen lättare att kliva över då
Då laddar man upp FU:t utan skrupler på The Pirate Bay.
...sorgligt!!

Må väl alla!

http://puffeltufflan.wordpress.com/2008/09/06/med-enade-krafter-kan-vi-f...

Bild

Förstår inte hur man kan göra en anmälan mot pirat Bay. Detta att lägga ut bilder är ju helt juridiskt lagligt. Det är inget brott som har begåtts. Sen att det är osmakligt är ju en helt annan sak. Men är det lagligt så är det. Offentligt är det ju så man får ju se till så att sådana här bilder inte kan komma ut.

  •  KÖPING IF Metalls ordförande Stefan Löfvén gästar i dag Socialdemokraternas valstuga i Köping. Kl 13.30-16.00 finns han pÃ¥ plats för att hÃ¥lla ett kort tal och prata med folk pÃ¥ stan. (2010-09-03 11:44)
  • 100903_pengar440.jpg
     VÄSTRA MÄLARDALEN Taxeringsvärderna stiger och villaägare i Västra Mälardalen kommer fÃ¥ ökad fastighetsavgift i samband med taxeringen Ã¥r 2012, enligt en undersökning av Villägarnas riksförbund. (2010-09-03 11:09)
  • 100903_tv10_liten.jpg
     VÄSTRA MÄLARDALEN Den 7 september blir det förändringar för Köpings Kabel-TV:s kunder i Köping och Kungsör. (2010-09-03 09:19)
  •  FOTBOLL Under kvällen spelade Forsbys damer, division 5, hemmamatch pÃ¥ Köpings IP mot Irsta IF. Matchen slutade 0-1. - TrÃ¥kigt är det, vi var väldigt fysiska men matchen lÃ¥g ändÃ¥ inte till vÃ¥r fördel ikväll, säger tränare Lars Öberg. (2010-09-02 20:54)

ANNONS

  •   Institutet för Privatekonomi har beräknat att en skilsmässa kan försämra ekonomin för ett par med närmare 10 000 kronor per mÃ¥nad. Det blir drygt en miljon kronor sett över en tioÃ¥rsperiod. (2010-09-03 09:07)
  •  KÖPING En boende pÃ¥ Furuvägen 1D har polisanmält inbrott i källarförrÃ¥det. Under perioden 16-21 augusti har nÃ¥gon tagit sig in i förrÃ¥det och stulit en väska, kläder och cd-skivor. (2010-09-03 10:10)
  •  KÖPING En person boende pÃ¥ Ã…kerbovägen i Köping har anmält mystiska bränder i bostaden under 28-31 augusti. Anmälaren hade upptäckt att det brunnit pÃ¥ tvÃ¥ olika platser i bostaden och man vet inte varför det börjat brinna. Polisen rubricerar händelsen som mordbrand. (2010-09-03 10:04)
  •  KÖPING En firmabil parkerad i garaget pÃ¥ Nibblesbackesvägen 15 har under helgen drabbats av inbrott. Man har brutit sig in i bilen och stulit flera verktyg till ett värde om 6 800 kronor, enligt polisanmälan. (2010-09-03 10:00)
  •   TvÃ¥ källarförrÃ¥d pÃ¥ ÖstanÃ¥sgatan 15 har haft inbrott. Vid de tvÃ¥ stölderna har nÃ¥gon okänd tagit sig in i den lÃ¥sta källaren. Vid det ena inbrottet stals dator, högtalare, subwoofer och DVD-spelare till värdet 1 700 kr. I det andra förrÃ¥det stals bland annat kavaj, jacka, overall, kappa och leksaker. (2010-09-03 09:46)
  •  KÖPING Under inköpet pÃ¥ Willys i Köping den 27/8 rÃ¥kade en kvinna född 1970 ut för en stöld. Enligt polisanmälan hade kvinnan lagt sin väska i vagnen, senare visade det sig att nÃ¥gon varit framme och stulit pass, bankkort och plÃ¥nboken. (2010-09-03 09:42)
  •  ARBOGA En Volvo parkerad vid Västermovägen 20 i Arboga hade natten 1-2 september pÃ¥hälsning. NÃ¥gon eller nÃ¥gra hade brutit upp tanklocket och "slangat ut" cirka 10-15 liter bensin, enligt polisanmälan. (2010-09-03 09:39)
  •  ARBOGA Framtiden är oviss för Krakaborgs camping. PÃ¥ mÃ¥ndag slutar nuvarande arrendatorn, skriver Bbl/AT. (2010-09-03 07:57)
  • 100903_kamera100.jpg
     KÖPING Den 47-Ã¥rige Köpingsbons bil hamnade pÃ¥ bild i en fartkamera, men det var varken han eller nÃ¥gon han kände igen i bilen, skriver Bbl/AT. (2010-09-03 07:31)
  • 100903_rtj440.jpg
     VÄSTRA MÄLARDALEN Räddningstjänsten i Västra Mälardalen har hjärtstartare och kan ge syrgas och hjärt- och lungräddning, en tjänst som landstinget satt stopp för, men ett avtal är pÃ¥ gÃ¥ng som möjliggör att räddningstjänsten rycker ut pÃ¥ sjukdomsfall, skriver Bbl/AT. (2010-09-03 07:12)
  •  FOTBOLL Under kvällen spelade Forsbys damer, division 5, hemmamatch pÃ¥ Köpings IP mot Irsta IF. Matchen slutade 0-1. - TrÃ¥kigt är det, vi var väldigt fysiska men matchen lÃ¥g ändÃ¥ inte till vÃ¥r fördel ikväll, säger tränare Lars Öberg. (2010-09-02 20:54)
  •  FOTBOLL Skinnsberg SK kvitterade i 89:e minuten. (2010-09-02 20:52)
  •  FOTBOLL Slutade 8-0 för hemmalaget. (2010-09-02 20:48)
  •  FOTBOLL Matchen slutade 2-2. (2010-09-02 20:45)
  •  KÖPING Filip Hammar och Henrik Bastin har under en tid bott i Hollywood och berättar nu att Stockholm-Köpenhamn ska göra en amerikansk pilot av "Färjan", samt att en pilot för "En annan del av Köping" ocksÃ¥ kan vara pÃ¥ G. (2010-09-02 19:04)
ANNONS


ANNONS
ANNONS


 E-tidning

Läs vår papperstidning på nätet, gratis !

 Webb-TV

Se lokala inslag i vår webb-tv-spelare!

 I mobilen

Vi finns i din mobil på mobil.magazin24.se och som App i Android Market.

 RSS

Prenumera på våra RSS-flöden!
Senaste nytt, Nyheter, Köping, Arboga, Kungsör, Sport, Nöje

 Annonsera

Syns både på nätet och i papperstidningen.


© Magazin24.se 2000-2010 Ansvarig utgivare: Fredrik Klevenhaus Chefredaktör: Patrick Mörk
Tel vxl: 0221-209 10 Fax: 0221-76 00 90 Besöksadress: Stora gatan 12 Köping
Annonsera? Kontakta vår säljavdelning på 0221-209 10
Temperaturen levereras av: Temperatur.nu