I söndags spelades första kvaltävlingen till vinterns TOP-10 i
MunktellArenan i Eskilstuna.
Tävlingen lockade 156 deltagare och Köping hade spelare med i alla klasser förutom i ungdomsklassen.
I klass D hamnade Filip Springfeldt på en fin andraplats med serierna 40 -41
= 81. Bra gjort av 15-åringen som plockade flera placeringar på finalrundan.
I C-klassen var det dubbelt Köping efter första varvet, Mattias Larsson i
topp med 33 slag och lillebror Martin tvåa på 35 slag. Tyvärr visade det sig att Martin var dubbelbokad och han var tvungen att avvika innan andra omgången.
Andra varvet gick inte lika bra för Mattias, han slutade där på 45 slag.
78 slag totalt räckte till femte plats.
Pasi Valtonen spurtade bra och efter första serien på 48 blev det 33 slag på
varv två, 81 totalt innebar en delad sjunde plats.
I B-klassen ställde Köping upp med fyra deltagare. Oskar Einan började bäst
av dessa med 35 slag vilket innebar en fin position inför andra varvet.
En 39-runda där och 74 slag sammanlagt innebar en 12:e plats, en placering
han delade med bl a Freddy Springfeldt. Bengt Forsström och Per Einan
hamnade längre ner i listan med resultaten 79 respektive 89.
I A-klassen gjorde Erik Einan sin första tävling på den nivån, för övrigt
den första Köpingsspelare på många år i ”Elitklassen” .
Och det gick bra, med 32 – 31 = 63 hängde han gott och väl med de
etablerade namnen och lade beslag på en delad fjärdeplats.
Insänt av Bengt Forsström
Resultat:
Klass D
1 Joakim Larsson Tyresö BGK 40 36 76
2 Filip Springfeldt Köpings BGK 40 41 81
3 Lars-Olov Lind BGK VK-78 39 43 82
4 Håkan Hallin Eskilstuna BGK 36 47 83
5 Camilla Högberg Sundbybergs BGK 49 40 89
6 Birgitta Lundgren Stora Tuna BGK 51 41 92
7 Tage Westerberg Norrtälje BGK 42 52 94
8 Linus Pettersson Eskilstuna BGK 48 47 95
9 Mikael Lind Ålbrons BGK 50 47 97
10 Stefan Grönblad Strängnäs BGK 57 42 99
11 Leif Andersson Eskilstuna BGK 51 51 102
11 Petra Kvarnström Strängnäs BGK 58 44 102
11 Kristina Svensson Enköpings BGK 50 52 102
14 Lars-Ove Karlsson MGK 49 Nyköping 51 52 103
15 Per-Arne Säfström Örebro BGK 62 42 104
16 Benny Claesson Haga BGK 52 54 106
16 Roland Törnvall Haga BGK 65 41 106
18 Sabine Rundström MGK 49 Nyköping 44 64 108
19 May Boldt Örebro BGK 48 63 111
19 Lars Ekström Kristineberg BGK 54 57 111
21 Benny Hasth Strängnäs BGK 53 59 112
21 Hans Hessel Enköpings BGK 58 54 112
21 Lennart Rundström MGK 49 Nyköping 48 64 112
24 Claes Lindqvist Solna BGK 54 61 115
24 Hans Tapper Sundbybergs BGK 60 55 115
26 Heinz Boldt Örebro BGK 66 60 126
27 Kerstin Andersson Örnsköldsviks MGK 72 58 130
28 Henrik Wahlström Enköpings BGK 77 56 133
29 Per-Åke Andersson Umeå Bangolfklubb 79 77 156
30 Ola Johansson Enköpings BGK 80 77 157
Klass C
1 Anders Öhman Tantogårdens BGK 42 33 75
2 Magnus Sjöö Hammarby BGK 37 38 75
3 Rasmus Bergqvist Ålbrons BGK 36 40 76
4 Håkan Zetterlind Enköpings BGK 40 37 77
5 Mattias Larsson Köpings BGK 33 45 78
6 Ulla-Britt Hessel Enköpings BGK 37 42 79
7 Per-Ove Garesjö BGK Spiik 41 40 81
7 Adit Robertsson Örebro BGK 38 43 81
7 Lennart Sander Eskilstuna BGK 41 40 81
7 Pasi Valtonen Köpings BGK 48 33 81
11 Thomas Suominen Sundbybergs BGK 40 42 82
12 Ragnar Eng MGK 49 Nyköping 48 36 84
13 Örjan Molin Södertälje BGK 44 40 84
14 Sara Andersson Tyresö BGK 40 45 85
15 Martin Holmlund Sundbybergs BGK 40 45 85
16 Benny Karlsson Eskilstuna BGK 47 40 87
17 Egon Mikkelsen Sundbybergs BGK 42 46 88
18 Kurt Norberg Stora Tuna BGK 46 42 88
19 Carl-Eric Almerborn Stora Tuna BGK 41 48 89
20 Arne Andersson Haninge BGK 48 41 89
21 Sören Risberg Stora Tuna BGK 39 50 89
22 Markus Ljungblad Skoghalls BGK 49 42 91
23 Eva Elfstrand BGK VK-78 50 42 92
24 Patrik Wessling Ålbrons BGK 42 50 92
25 Stefan Johansson Örebro BGK 50 43 93
26 Martin Åhs Enköpings BGK 51 42 93
27 Fredrik Dahlbäck Örebro BGK 43 51 94
28 Eva-Lena Lundin Sundbybergs BGK 51 43 94
29 Lena Brown BGK Spiik 49 46 95
30 Bengt Holgersson Norrtälje BGK 46 49 95
31 Per-Åke Berg Enköpings BGK 51 46 97
32 Reine Hansson Tyresö BGK 46 51 97
33 Mohammad Mousavi Kristineberg BGK 48 49 97
34 Anders Annestrand Tyresö BGK 48 50 98
35 Örjan Eriksson BGK Spiik 51 48 99
36 Lars-Göran Guldbrandsson Skönsbergs SK 49 50 99
37 Ryno Vestergren Haga BGK 48 52 100
38 Leif Lövström MGK 49 Nyköping 51 50 101
39 Göte Björklund Daga BGK 48 54 102
40 Bo Nordström Aros BGK 54 49 103
41 Magnus Lundin Sundbybergs BGK 54 50 104
42 Einar Mattsson Örnsköldsviks MGK 57 47 104
42 Lars Wallentin Haninge BGK 55 49 104
42 Peter Lindqvist Djulö BGK 60 52 112
45 Sixten Magnusson Haninge BGK 53 60 113
46 Jan Illmesjö MGK 49 Nyköping 59 55 114
47 Kurt Levin Haga BGK 56 70 126
48 Martin Larsson Köpings BGK 35 Brutit
Klass B
1 Kari Laakso Eskilstuna BGK 32 32 64
2 Tyko Gustafsson Sundbybergs BGK 42 25 67
2 Simon Levander Eskilstuna BGK 36 31 67
4 Patrik Karlsson Tantogårdens BGK 38 30 68
4 Annelie Larsson Gullbergsbro BGK 32 36 68
6 Hans Fryklund Enköpings BGK 33 37 70
6 Rolf Strandberg Eskilstuna BGK 30 40 70
8 Jan Eriksson Norrtälje BGK 38 33 71
8 Åke Lundberg BGK VK-78 35 36 71
10 Ulf Lindblom Eskilstuna BGK 32 41 73
10 Daniel Söderqvist Eskilstuna BGK 39 34 73
12 Sven-Olof Birgersson Eskilstuna BGK 32 42 74
12 Kenth Björk Gullbergsbro BGK 36 38 74
12 Oskar Einan Köpings BGK 35 39 74
12 Inge Eriksson BGK VK-78 40 34 74
12 Joakim Lindström Strängnäs BGK 39 35 74
12 Freddy Springfeldt Köpings BGK 40 34 74
18 Moshe Arad Tantogårdens BGK 38 37 75
19 Fredrik Kratz Haga BGK 39 38 77
20 Lars-Olof Andersson Strängnäs BGK 36 42 78
20 Tony Strömberg BGK VK-78 33 45 78
22 Bengt Forsström Köpings BGK 37 42 79
22 Birgitta Malmgren Örnsköldsviks MGK 40 39 79
22 Stig Westerberg Norrtälje BGK 38 41 79
25 Lars Abrahamsson Enköpings BGK 43 37 80
25 Peter Elfvén Uppsala BGK 45 35 80
25 Ingela Eriksson Djulö BGK 49 31 80
25 Lars-Erik Sundin BGK Spiik 42 38 80
29 Guy Johansson MGK 49 Nyköping 42 39 81
30 Birger Lindell Tyresö BGK 46 36 82
30 Peter Vicary MGK 49 Nyköping 43 39 82
32 Eve Folkesson MGK Östra V 38 47 85
32 Bengt Åberg BGK VK-78 52 33 85
34 Pirkko Maaninka Eskilstuna BGK 41 45 86
35 Mikael Hagström Tantogårdens BGK 43 44 87
35 Kaj Söderqvist Södertälje BGK 47 40 87
37 Per Einan Köpings BGK 44 45 89
37 Per Wiklund Sundsvalls BGK 38 51 89
39 Ronny Starkenberg Tyresö BGK 55 36 91
40 Mats Rosenberg Hammarby BGK 49 43 92
41 Kjell Åke Wallin MGK 49 Nyköping 51 44 95
42 Lennart Kensert Aros BGK 40 56 96
42 Leif Tjernström Haga BGK 46 50 96
44 Andreas Rosenberg Hammarby BGK 58 49 107
Klass A
1 Bernice Thors Gullbergsbro BGK 30 26 56
2 Håkan Robertsson Örebro BGK 28 31 59
3 Anders Görlin Sundbybergs BGK 30 31 61
4 Erik Einan Köpings BGK 32 31 63
4 Patrik Eliasson Tyresö BGK 31 32 63
6 Andreas Fransson Sundbybergs BGK 34 30 64
7 Alexander Dahlstedt Tantogårdens BGK 28 37 65
8 Jan Söderqvist Sundbybergs BGK 31 35 66
9 Robin Andersson Sundbybergs BGK 33 34 67
9 Lennart Jansson Örebro BGK 34 33 67
9 Peter Persson Örebro BGK 35 32 67
9 Stefan Viberg Örebro BGK 34 33 67
13 Mikael Karlsson MGK 49 Nyköping 30 38 68
13 Patrik Nässelkvist Tyresö BGK 35 33 68
15 Jon Björklund Hammarby BGK 34 35 69
15 Tommy Blixt BGK Spiik 35 34 69
15 Martin Lundell BGK Jönköping 36 33 69
15 Magnus Mårtensson Sundsvalls BGK 33 36 69
19 Stefan Borg Sundbybergs BGK 37 33 70
19 Bernt Gustafsson Södertälje BGK 31 39 70
19 Rikard Lindqvist Hammarby BGK 36 34 70
22 James Lindström Umeå Bangolfklubb 27 44 71
23 Bengt Neuman Sundsvalls BGK 37 36 73
23 Anders Roswall Örebro BGK 37 36 73
25 Kennet Fosshaug Ersta MGK 35 39 74
25 Christian Olsson Haga BGK 35 39 74
27 S-I Mellkvist Sundsvalls BGK 34 41 75
28 Stefan Dyrsmeds Tantogårdens BGK 45 34 79
29 Daniel Johansson Haga BGK 37 43 80
30 Stig Pettersson Stora Tuna BGK 49 32 81
31 Krister Magnusson Tyresö BGK 39 45 84
32 Ronnie Lundgren Sundbybergs BGK 41 51 92
33 Björn Carrö Södertälje BGK 51 – 51