torsdag 17 maj 2012 - Västra Mälardalens största nyhetssajt!
Dagens namn: Rebecka och Ruben


Publicerad: 21 Oktober, 2011 - 18:17

Derbydags i Vasahallen

I morgon smäller det i Vasahallen. Två formstarka lag mötts i ett viktigt derby, IFK Arboga IBK mot Surahammars IBF.

Surahammars IBF har ångat på i serien och är efter fem omgångar obesegrade medan Arboga har två förluster i bagaget. Men Arboga är stärka efter vinsten över Rönnby och förra helgens derbyvinst.

– Det känns väldigt inspirerande att möta Sura. Mer tändvätska behöver vi inte. Det har sett lite stabilare ut de senaste matcherna. Vi har vuxit in i division 2 tempot och det ska bli väldigt kul och se om vi kan störa Sura, säger Nicklas Carlson, tränare för IFK Arboga IBK.

De möter ett Sura som är i toppen på grund av en enkel anledning.

– Träning ger färdighet! Vi har en riktigt bra kämpavilja och en bra lagmoral. Vi vill verkligen kämpa i 60 minuter och saknas det spelare så förfogar vi över en bred spelartrupp och en ny kliver fram och visar vägen. Det betyder väldigt mycket, säger Johan Andersson, tränare för Surahammars IBF.

– Vi är väldigt laddade för en tuff kamp mot ett giftigt och ungt Arboga, tillägger Johan.

Arbogas stigande form kommer från att spelarna har vuxit in i tempot och de har insett att matcherna håller på i 3 gånger 20 minuter.

– Förra året sprang vi igenom division 3 lite för enkelt och i år måste vi anpassa oss mer. Det tar lite tid och sedan är det en tuff serie där alla kan slå alla, säger Nicklas.

– Det kommer att bli en tuff match i morgon, men vi ska spela vårt spel och försöka ta ledningen direkt i matchen. Det är något vi har haft problem med tidigare, säger Johan Andersson.

Arboga har haft flera spelare sjuka men i går var de fulltaliga på träningen.

– Vi har en bra känsla i laget. Vi ska försöka vara spelförande och ha en hög press, där vi vinner bollen högt. Hemma är vi starka och vi ska ge dem en bra match, avslutar Nicklas Carlson.

Matchen börjar klockan 14.00 i Vasahallen.


Skribent
Josef Bengtsson

Våra regler för kommentarer:
- Kommentera i vänlig och civiliserad ton.
- Håll dig till ämnet

...och detta är förbjudet:
- Att med detaljer eller ord kränka anhöriga eller berörda personer.
- Kommentarer om etnisk tillhörighet, sexuell läggning, kön, politisk tillhörighet eller religion om det saknar betydelse i själva sammanhanget.
- Svordomar eller liknande obscena ord.
- Inlägg som avviker från ämnet.
- Trams, obegripligheter och nonsens.
- Hot, trakasserier, lögner, skvaller, personangrepp eller ärekränkande inlägg.
- Uppmanande till brott eller inlägg som bryter mot Yttrandefrihetsgrundlagen (YGL 1991:1469).
- Att försöka dölja sin identitet - för redaktionen - med anonyma mejl- och internettjänster.

Kommentarsfunktionen tillhandahålls och övervakas i enlighet med den så kallade BBS-lagen, Lagen om ansvar för elektroniska anslagstavlor (1998:112).
Det innebär att den som skriver kommentaren är personligen ansvarig för innehållet i kommentaren och kan ställas inför rätta.
Redaktionen granskar och tar vid behov bort inlägg som bryter mot lagen (1998:112) och de uppsatta kommentarsreglerna.
Kommentarsfunktionen följer också tidningens pressetiska hållning.

Användare som upprepade gånger bryter mot reglerna kommer att stängas av.

GRATTIS
MINGEL
REPORTAGE
Åsikter

På Twitter

© Magazin24.se 2000-2012 Chefredaktör och ansvarig utgivare: Fredrik Klevenhaus
Tel vxl: 0221-209 10 Fax: 0221-76 00 90 Besöksadress: Stora gatan 12 Köping
Annonsera? Kontakta vår säljavdelning på 0221-209 10
Temperaturen levereras av: Temperatur.nu