Publicerad: 1 februari, 2012 - 18:04
En lämnar och en skriver påFredrik Orrsten lånas ut i två månader.
I går stängdes transferfönstret och precis innan stängningsdags blev det klart att Fredrik Orrsten blir utlånad i två månader till Bofors IK Karlskoga. Han kommer att bli utlånad i två månader och sedan återvänder han till Arboga, där han har ett år kvar på kontraktet, skriver IFK Arboga på sin hemsida.
– En bra chans att spela hockey på en högre nivå, säger Fredrik till hemsidan.
Det blir ett tungt avbräck eftersom Fredrik Orrsten har varit kapten och varit delaktig till flera vinster under säsongen.
Alexander Semjonovs, sportchef i Arboga, säger till IFK Arbogas sida att flera juniorer nu kommer att få chansen att prova på division 1-spel. En framtidssatsning menar Alexander.
I kvällens möte kommer några juniorer att få chansen.
En glad nyhet är att Victor Gunnarsson har skrivit på ett nytt kontrakt för nästa säsong. Demonmålvakten har varit riktigt bra under säsongen.

Josef Bengtsson



Stort grattis till alla födelsedagsbarn, brudpar och nyfödda.








Våra regler för kommentarer:
- Kommentera i vänlig och civiliserad ton.
- Håll dig till ämnet
...och detta är förbjudet:
- Att med detaljer eller ord kränka anhöriga eller berörda personer.
- Kommentarer om etnisk tillhörighet, sexuell läggning, kön, politisk tillhörighet eller religion om det saknar betydelse i själva sammanhanget.
- Svordomar eller liknande obscena ord.
- Inlägg som avviker från ämnet.
- Trams, obegripligheter och nonsens.
- Hot, trakasserier, lögner, skvaller, personangrepp eller ärekränkande inlägg.
- Uppmanande till brott eller inlägg som bryter mot Yttrandefrihetsgrundlagen (YGL 1991:1469).
- Att försöka dölja sin identitet - för redaktionen - med anonyma mejl- och internettjänster.
Kommentarsfunktionen tillhandahålls och övervakas i enlighet med den så kallade BBS-lagen, Lagen om ansvar för elektroniska anslagstavlor (1998:112).
Det innebär att den som skriver kommentaren är personligen ansvarig för innehållet i kommentaren och kan ställas inför rätta.
Redaktionen granskar och tar vid behov bort inlägg som bryter mot lagen (1998:112) och de uppsatta kommentarsreglerna.
Kommentarsfunktionen följer också tidningens pressetiska hållning.
Användare som upprepade gånger bryter mot reglerna kommer att stängas av.