Publicerad: 24 November, 2011 - 16:39
Klubb med knockAlmir Bjelevac låter de unga boxarna träna.
Första intrycket av fastigheten på Fabriksgatan 13 i Köping ger en angenäm känsla. Så här ska en boxningslokal se ut. Portens fönster är igenspikat av en spånskiva. Fastigheten har två våningar där nedersta våningen drivs av en bilfirma. När porten har öppnats möts jag av en trappa som tar mig upp till lokalen där BK Köping huserar. Under varje steg bygger jag upp förväntningar på vad som kommer att möta mig när jag kommer upp. Är det en modern lokal eller en ruffig klassisk lokal? Klubben har en historia från 1940-talet men har varit nedlagd några gånger.
När jag kommer upp för trapporna möts jag av de forna BK Köping hjältarna på väggen. Luften är tät och en uns av svettlukt blandas med lukten från träningsredskapen. Det är en sådan lukt som alltid sprider sig i en träningslokal. Framför mig öppnar sig en stor ljus lokal. I vänstra hörnet finns det gymredskap som väntar på att bli använda. Till höger hänger det säckar och bollar att slå på. I mitten av lokalen ligger ringen, den fyrkantiga ringen.
Uppvärmningen drar igång klockan 18. Det är tiotalet utövare som är där under torsdagsträningen börjar med att springa runt i lokalen och mjuka upp kroppen. En av tränarna Håkan Pettersson berättar att under sommaren var det väldigt mycket människor här som tränade. Efter det har det varierat från träningsdag.
– I somras var det mycket folk här. Jag tror det beror på att vi var ett av få ställen som hade öppet och att det fanns tillgång till att kunna träna här.
BK Köping har öppet fyra gånger i veckan, måndag, tisdag, torsdag och söndag. Då kan intresserade komma och träna.
– Vi har ju egentligen bara Affe (Alfred Andersson) som tävlar. Det brukar vara några småknattar, ungdomar och pensionärer som kommer och tränar. För att hålla igång kroppen får man utnyttja vår lokal när vi öppnar vid 18, berättar Håkan Pettersson.
Där snubblar vi över det viktiga med BK Köping och verksamheten som de bedriver. Boxning brukar anses vara en tuff brutal och sport där tanken är att man ska slåss. Men så ligger det inte till. Det är inte många som går upp i ringen för att slåss mot varandra och enligt Håkan behöver ingen göra det om de inte vill. Träningen baseras på hur vältränad du är och hur mycket du vill träna.
– Det är en allsidig träning och väldigt uppskattat av alla som tränar. För att verka som boxare och tävla krävs det ett visst mod och tålamod. Det är helt upp till individen själv hur träningen ser ut och här tvingar vi ingen att gå upp i ringen. Om det är någon som vill prova på går vi igenom tekniken innan med den. Det finns så många sätt att träna på och innan man någon får göra parövningar behöver de ha utövat boxning ett tag innan enligt mig, berättar Håkan.
Om någon är intresserad av att prova på är det bara att komma upp och provträna. Träningskläder och gymnastikskor är det enda som behövs. Allt annat finns att låna där.
Efter en stund kommer den andra tränaren till hallen, Almir Bjelevac. Håkan tränade Almir en gång i tiden och nu är han en av tränarna som är där nästan varje gång.
– Det är så roligt att vara här. Vi har några sju-åttaåringar där borta som tränar och sedan har vi någon pensionär som tränar på andra sidan ringen. Det är så skönt att alla kan träna i sin egen takt. Alla är välkomna att prova att träna boxning. Men vill man bli en duktig boxare måste man vara väldigt allsidig. Du ska ha hjärta, orka, styrka, psyke och teknik. Det är svårt att bli en bra boxare, berättar Almir.
Almir boxades på 1990-talet då klubben var riktigt bra, enligt han själv.
– Vi hade ett riktigt bra gäng då. Men som tränare har jag inte varit här så länge.
– Tanken med BK Köping är att hjälpa människor hitta det de söker. Vill man tävlingsboxas finns det chansen att prova på det här och vi vill gärna hålla ungdomar borta från kriminalitet och narkotika. Vi försöker ha bra kontakt med ungdomarna och det tycker jag vi har fått. Vi finns här för dem och de känner de. Det är viktigt att ungdomarna ska få ut något av detta. Sedan finns det några här som vill motionera och få bort några kilon eller bara lära sig självförsvar, berättar Almir.
Träningen håller fortfarande på när jag lämnar lokalen. Almir boxas på skoj med några barn i ringen. Håkan går runt och övervakar alla och blåser då och då i visselpipan då det är dags att byta övning. Jag tar en sista blick mot de forna hjältarna i BK Köping när jag står i trappan. Undrar om 14-åriga Alfred Andersson kan hamna bland dem?







Josef Bengtsson



Stort grattis till alla födelsedagsbarn, brudpar och nyfödda.








Våra regler för kommentarer:
- Kommentera i vänlig och civiliserad ton.
- Håll dig till ämnet
...och detta är förbjudet:
- Att med detaljer eller ord kränka anhöriga eller berörda personer.
- Kommentarer om etnisk tillhörighet, sexuell läggning, kön, politisk tillhörighet eller religion om det saknar betydelse i själva sammanhanget.
- Svordomar eller liknande obscena ord.
- Inlägg som avviker från ämnet.
- Trams, obegripligheter och nonsens.
- Hot, trakasserier, lögner, skvaller, personangrepp eller ärekränkande inlägg.
- Uppmanande till brott eller inlägg som bryter mot Yttrandefrihetsgrundlagen (YGL 1991:1469).
- Att försöka dölja sin identitet - för redaktionen - med anonyma mejl- och internettjänster.
Kommentarsfunktionen tillhandahålls och övervakas i enlighet med den så kallade BBS-lagen, Lagen om ansvar för elektroniska anslagstavlor (1998:112).
Det innebär att den som skriver kommentaren är personligen ansvarig för innehållet i kommentaren och kan ställas inför rätta.
Redaktionen granskar och tar vid behov bort inlägg som bryter mot lagen (1998:112) och de uppsatta kommentarsreglerna.
Kommentarsfunktionen följer också tidningens pressetiska hållning.
Användare som upprepade gånger bryter mot reglerna kommer att stängas av.