- Arboga IBK:s Finlandscup i dagsboksform
INNEBANDY IFK Arboga IBK var för några helger sedan i Finland på cup. Här följer deras resa i dagboksform.
- Medåker förlorade borta
FOTBOLL Medåkers IF åkte till Sala på onsdagskvällen men det blev ingen rolig hemfärd.
- Urladdning i första halvlek
FOTBOLL Kolsva IF tog emot Tillberga på hemmaplan. Det blev en enkel resa för Kolsva.
- Emil får uppmuntringspris
BORDTENNIS Emil Andersson från Arboga får uppmuntringspris från Lions och Svenska Handikappidrottsförbundet.
- Andra deltävlingen gick av stapeln i Arboga
LOKAL SPORT Den andra deltävlingen i VPT, Västmanland Park Tour, gick av stapeln i Arboga på tisdagskvällen.
- WEBB-TV: Sportsnack är tillbaka!
Reportage Sportsnack är tillbaka! I detta avsnitt så pratar Josef Bengtsson med två fotbollsspelare från Kolsva IF:s damer.
- "Nu är jag med och kan påverka situationen"
FOTBOLL Hela kvällen har Emir Bajrami gått på moln. Magazin24 får tag på Emir över telefonen.
- Succé för nya elitserien i racing
MOTORSPORT Vädret var inte på topp, men det spelade uppenbarligen ingen roll för den stora skaran om 5 915 personer som vallfärdat till Gelleråsen lördagen den 12 maj - premiärhelg för uppstickaren inom svensk racing, TTA med supportklasser.
- Arboga AK fortsätter att skörda framgång
LOKAL SPORT Två brottare från Arboga AK var med i Nordiska Mästerskapen i Århus i Danmark i helgen. Det blev guld till Vahab Daneshvar och Mikael Nyberg.
- Ekholm är klar för OS – om SOK säger ja
BORDTENNIS Köpingsbon Matilda Ekholm spelade OS-kval i Doha, Qatar, i helgen och det gick väldigt bra.
- VM-Triathlon tävlade i Göteborgsvarvet
LOKAL SPORT Två triathleter från Köping tävlade i Göteborgsvarvet i helgen.
- Elitserien för Strandh
INNEBANDY Nyligen blev Köpingsbördige Malin Strandh klar för elitserielaget Jönköping IK. Vi kollar läget med henne.
- Högstadie-SM i Judo
LOKAL SPORT Fredagen den 11 maj var det Högstadie-SM i Judo, tävling hölls på Lindesberg Arena, i Lindesberg, Köpings Judoklubb hade sju stycken representanter på plats.
- "Det fanns ingen vilja i dag"
FOTBOLL Köping FF spelade mot IFK Kumla på fredagskvällen och förlorade med 1-3.
- Hallstaförlust och Suravinst
FOTBOLL Hallstahammar SK och Surahammar FK spelade matcher i torsdags i division 5.
- "Intressant inledning"
Krönika Jag tänkte att vi skulle kika på hur det har gått inledningsvis för våra fotbollslag. Eftersom det är en ganska lugn fotbollshelg som vi har framför oss.
- Kolsvas damer vann på bortaplan
FOTBOLL Kolsva spelade borta mot Gideonsberg IF, U1 och vann med 0-1.
- Medåkers tog tre sköna poäng
FOTBOLL Efter en tuff första halvlek för Medåkers så kunde de vinna efter en bra andra halvlek mot IFK Västerås FK.












Stort grattis till alla födelsedagsbarn, brudpar och nyfödda.







