Kraftigt censurerad och väldigt kontroversiell.
Föreställningen skriven av Tennessee Williams är mycket uppskattad och har filmatiserats vid åtminstone två tillfällen.
Kraftigt censurerad & Arvstvist
Första gången den spelades in censurerades den kraftigt, under produktionskoden (Hays-koden reds anm.) som var en guide för självcensur inom fimbranschen i USA, denna tillämpades strikt under 1934. Nu sätts den upp som teater igen, baserat på Williams originalutförande.
Pjäsen handlar om förmögne Big Daddy som storslaget firar sin 65-årsdag i familjens hem på plantagen. Big Daddy är den enda som inte vet att han är döende, eller att bakom kulisserna pågår en strid om hans arv.
Med skådespelare kända från bland annat Fjällbackamorden och En underbar jävla Jul (Frida Beckman), Andra Avenyn (Bill Hugg), Beck – Moneyman och Torka aldrig tårar utan handskar (Björn Wahlberg), regi står Carl Johan Karlsson, som är husregissör på Riksteatern.
Sexualitet & girighet
– Katt på hett plåttak sätter fingret på ett normsystem som jag känner igen mig i, ett system som vi alla upprätthåller trots att det försvårar för oss att leva de liv som vi egentligen vill och förtjänar. Jag har länge varit intresserad av Tennessee Williams dramatik och dragits till passionen som finns i hans verk, med vilken kraft han tar sig an tematik som sexualitet, girighet och sociala konventioner. Jag gillar hur alla karaktärers relationer till varandra skapar en sluten värld där alla är instängda men ändå fundamentalt ensamma. Slutligen hoppas jag att publiken får en helkväll på teatern och att de känner sig befriade och inspirerade att våga leva sina liv som de innerst inne vill och önskar, säger Carl Johan Karlson i pressmeddelandet från Västmanlands Teater.
Utvecklande diskussioner
Gunilla Aurusell, ordförande i Kungsörs Film och Teaterförening uppmanar föräldrar att se föreställningen, då Kungsörs 9:or kommer att se föreställningen dagen efter, det kan väcka en utvecklande diskussion då pjäsen tar upp flera stora frågor.
– Alla jobbar stenhårt med förberedelserna inför föreställningen, det tar ungefär 5 timmar att bygga upp scenen, säger Gunilla Aurusell.
Pjäsen börjar sättas upp nu i slutet av januari, det kommer även bli föreställningar i Hallstahammar, Surahammar & Köping,


