KRÖNIKA
IDAG

Utan Liberalerna i Köpings kommunval 2026?

Inför valet 2026 är jag högst bekymrad.

Iván Czitrom. Foto: Karl Beijbom.

Jag är tveksam till om vi Liberaler kan få fram en vallista med mer än några få namn. Det skriver Iván Czitrom, ordförande för Liberalerna i Köping.

Om cirka ett år och fyra månader är det val till riksdag, region och kommun. Jag har med undantag av  åren 2014-2018 varit Folkpartiet/Liberalernas representant i kommunfullmäktige sedan 2002.

Inför valet 2002 hade Folkpartiet två mandat. Inför valet 2014 hade vi tre mandat. Jag bestämde mig då för att inte vara på valbar plats till kommunfullmäktige., Anledningen till detta var bland annat att jag anser att det är viktigt med omväxling av personer som toppar listan. Av olika anledningar kom jag 2018 tillbaka på listans andra plats. I det valet fick Liberalerna två mandat och vi bildade då majoritet i Köpings kommun med S, V och M.

Uppenbart uppskattades detta inte av våra väljare då vi i valet 2022 tappade ytterligare ett mandat. Gissningsvis tappade vi väljare till KD som var tydliga med att ”Köping kan bättre” än dåvarande styret med S, V, M och L.

Inför varje val hamnar störst fokus på riksdagsval. Jag tillhör dem som med glädje skulle se att valet till kommunfullmäktige inte skulle ske samtidigt med riksdagsvalet. Vi skulle då få ett tydligare fokus på allt det som hör samman med kommunens skötsel och utveckling för kommuninvånarnas bästa.

Målet för oss Liberaler i Köpings kommun är att åter bli en tydlig politisk kraft att räkna med för kommuninvånarnas bästa. För att det skall bli verklighet behöver vi en rejäl ökning av det enda mandat vi har idag. Något som jag absolut inte anser vara orealistiskt. Men för att det ska bli möjligt räcker det inte med ökat antal röster. Vi behöver också flera medlemmar som kan finnas på Liberalernas valsedel 2026.

Inför valet 2026 är jag högst bekymrad. Rakt på sak är jag i skrivandets stund tveksam till om vi Liberaler kan få fram en vallista med mer än några få namn. Anledningen till minskat antal medlemmar finns det säkert många olika uppfattningar om, något jag inte tänker fördjupa mig i här.

Det finns ett tydligt minskat intresse av att engagera sig i ett politiskt parti. Det gör mig såväl ledsen och orolig inför framtiden. För vår demokrati bygger på ”att all offentlig makt utgår från folket”.

Om det inte finns människor som vill ge sin tid sitt hjärta och sitt engagemang i våra politiska partier – då finns det en risk att demokratin helt enkelt urholkas. Åsikter finns det gott om och det tycker jag är bra. Men vad jag tycker är en stark brist är att viljan att tillhöra ett politiskt parti lyser med sin frånvaro.

Jag har stor förståelse för att allting har sin tid. Arbete, familj, fritid – bara för att nämna tre viktiga områden där våra helhjärtade engagemang, kräver sin tid.

I ett politiskt handlingsprogram skulle jag kunna översätta det med ord som sysselsättning, näringsliv, skola, utbildning, social omsorg, trygghet, hållbar miljö med mera.

Har du tänkt på att det som vi tar för givet, det som vi förväntar oss ska ge oss trygghet, behöver ett tydligt politiskt handlingsprogram. Jag hoppas innerligt att du som läser detta kan vara med!

För tydlighetens skull kommer jag inte att lämna Liberalerna i Köpings kommun. Vi är en liten grupp med högt i takt. Vi älskar friheten. Vi vill fortsätta att arbeta för att på alla plan stärka kommuninvånarnas livsförutsättningar.

Iván Czitrom
Ordförande Liberalerna i Köpings kommun


Det här är en krönika. Skribenten är fristående och åsikterna är skribentens egna.

Kommentera artikeln

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020