I bottenskiktet på näringslivsrankingen – nu agerar Köpings kommun
Ny näringslivsstrateg ska stärka utvecklingsarbetet.
Ny näringslivsstrateg ska stärka utvecklingsarbetet.
Köping tappade ett antal placeringar i Svenskt Näringslivs ranking av det lokala företagsklimatet som presenterades på torsdagsförmiddagen. Kommunen placerar sig nu på plats 281 av landets 290 kommuner, jämfört med plats 273 föregående år.
Som en del i att försöka förbättra arbetet kring näringslivsfrågor har kommunen rekryterat ny näringslivsstrateg som ska ha särskilt fokus på företagsklimat och NKI-frågor (Nöjdkundindex).
Den nya näringslivsstrateg heter Johanna Carlsson och hon börjar sin tjänst i mitten av augusti. Hon jobbar i dagsläget på konsultföretaget Great i Örebro. Ett företag som arbetar med offentlig utveckling inom bland annat företagsklimat, analys och utbildning.
– Vi är glada att få in erfarenhet och kompetens inom just de frågor vi nu vill prioritera ännu tydligare framåt. Det är en konkret satsning för att fortsätta utveckla företagsklimatet i Köping, säger Richard Folkebrant, näringslivschef i Köpings kommun i ett pressmeddelande.
Plats 281 av 290 är inte särskilt smickrande, men kommunen skriver i pressmeddelandet att de ”fortsätter arbetet för att stärka dialogen och servicen till företagen”.
– Rankingen är en viktig signal och ett underlag i vårt utvecklingsarbete. Samtidigt vet vi att förändring tar tid och att ett starkt företagsklimat byggs långsiktigt tillsammans med företagen, säger Richard Folkebrant.