Insänt
07:53 | 13 december 2024

Månadsmöte SPF Kung Karl torsdagen den 12 december 2024

Vid det sista månadsmötet för året fick vi traditionsenligt besök av Kungsörs Lucia i Centrumkyrkan.

Lucia med fem tärnor sjöng julens sånger på ett imponerande sätt. Så vackert och stämningsfullt! Lions president Ulf Karlsson berättade om gruppens digra program inför Luciadagen. Han kunde samtidigt berätta att Lions nu ordnat Lucia i Kungsör för 41:a året. Det är stort!

Inne i samlingssalen serverades gröt och skinkmacka, kaffe, saffranslängd och pepparkaka. Gröten var hemlagad på plats av Eva Jonsson. Som tack för detta har föreningen skänkt en summa pengar till Centrumkyrkans Barmhärtighetssyster. Därefter följde som vanligt diverse information från resekommittén. Det gäller att hålla sig uppdaterad, uppgifterna i vårens programblad kan ha justerats. Gunilla Wolinder begärde ordet som ambassadör för Biblioteket. Det är många aktiviteter där framöver, även på Julafton. Sen återstod bara dragning på lotteriet.

Olle Hult avslutade mötet, tackade Trivselkommittén och fick även styrelsen att resa sig så det syns vilka som är med där. Ett par nya medlemmar hälsades välkomna. Olle påminde alla om att ta det lugnt i trafiken under helgerna. Mätta, nöjda och belåtna önskade vi varandra God Jul och traskade ut i den vackra skymningen.

Text: Lena Ek
Foto: Göran Karlsson


Det här är en insänd artikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna.

Vill du skriva till vår insändarsida? Skicka din text till insant@magazin24.se. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020