Köping
10:46 | 14 november 2022

Nu sätts julbelysningen upp i Köping

Inom kort är även årets julgranar på plats.

Arbetet med att sätta upp julbelysning i Köpings kommun har inletts. Foto: David Eriksson

Under måndagen inledde VME (Västra Mälardalens Energi & Miljö AB) arbetet med att sätta upp julbelysningen i Köpings kommun. Under måndagen sätter de upp belysningen längs Stora gatan och under tisdagen fortsätter VME på Glasgatan. På onsdag och torsdag morgon kommer det hängas upp belysning på Östra och Västra långgatan. Avslutningsvis så hängs ljustaket upp i Gamla stan på fredag.

”Hoppas alla har överseende och tar det försiktigt runt vår maskin (skylift). Vi skyltar och stänger av med grindar runt maskinen. Det finns även en flaggvakt på marken som hjälper gångare och cyklister att hitta rätt väg förbi”, skriver Köpings kommun på sin Facebook-sida.

Under denna vecka kommer VME även att sätta upp julgranarna i Kolsva. Nästa vecka sker samma sak på Stora torget och Hökartorget i Köping.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020