Svar till föräldrar på Elund
Debattsvar från Per Ågren (S).
Debattsvar från Per Ågren (S).
Den 8 september publicerade Magazin24 ett ”Säg din mening”-inlägg med rubriken ”677 namn, gällande Elundskolan”, skriven av signaturen ”Föräldrarna på Elund”.
Nu svarar Per Ågren (S), kommunstyrelsens ordförande, inlägget:
Jag har stor respekt för de 677 personer som skrivit under namninsamlingen för Elundskolan. Jag förstår också den oro som finns bland föräldrar när det diskuteras förändringar som kan påverka barnens skola, trygghet och skolväg.
Men jag vill samtidigt vara tydlig med var frågan faktiskt befinner sig.
Det finns i dag inget politiskt förslag om Elundskolans framtid som har behandlats av vare sig utbildningsnämnden eller kommunstyrelsen. Det som diskuteras är ett tjänstemannaförslag som behöver utredas och beredas innan politiken har något konkret att ta ställning till.
Att då kräva ett ja eller nej av mig som kommunstyrelsens ordförande innan vi har ett färdigt beslutsunderlag är att be mig fatta beslut i fel ordning. Det tänker jag inte göra.
För mig och Socialdemokraterna måste barnens bästa stå i centrum. Om det kommer ett förslag om en förändrad skolorganisation ska vi självklart väga in barnperspektivet. Vi ska titta noggrant på risk- och konsekvensanalyser, trygghet, skolvägar, arbetsmiljö och vad en förändring innebär för elever och personal.
Men vi har också ett ansvar som sträcker sig längre än till en enskild skola.
Antalet barn i Köpings kommun minskar. Det innebär att vi under de kommande åren kommer att ha färre elever samtidigt som vi har ett stort antal skollokaler att bemanna, underhålla och finansiera. Då vore det oansvarigt av oss politiker att inte se över hur våra lokaler används och hur vi kan samordna resurser på bästa sätt.
Varje krona som binds i lokaler som inte längre behövs fullt ut är en krona som inte kan användas till lärare, specialpedagoger, elevhälsa och andra insatser som stärker undervisningen.
Därför måste frågan vara större än: Vad händer med Elundskolan?
Vi måste också fråga: Vad blir bäst för alla barn i Köpings kommun?
Jag förstår att den som har sitt barn på Elundskolan framför allt ser till den egna skolans situation. Det är både naturligt och fullt rimligt. Men som kommunstyrelsens ordförande måste jag ta ansvar för helheten – för barnen på Elund, Nyckelberget, S:t Olov, Munktorp, Malma, Odensvi och våra övriga skolor.
677 namn ska tas på allvar. Men även de barn och föräldrar som inte skrivit under en namninsamling har rätt att förvänta sig att kommunen använder sina resurser klokt och skapar så bra skolor som möjligt i hela kommunen.
När det finns ett genomarbetat förslag kommer vi Socialdemokrater att ta ställning. Då ska vi göra det utifrån fakta, barnens bästa, konsekvenserna för berörda och vårt ansvar för hela Köpings kommuns skolverksamhet.
Det är inte att gömma sig bakom en utredning.
Det är att ta ansvar innan man fattar beslut.
Per Ågren (S)
Kommunstyrelsens ordförande

Det här är en debattartikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna. Vill du skriva en debattartikel? Skicka din debattartikel till debatt@magazin24.se. Bifoga skribentens namn, adress och telefonnummer. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.