Dubbla containerbränder samt en gräsbrand på fredagskvällen
Räddningsjänsten kallades på flera larm.
Räddningsjänsten kallades på flera larm.
Vid 22.48 på fredagskvällen inkom ett larm till SOS gällande en gräsbrand i Arboga. När räddningstjänsten kom fram kunde de konstatera att det brann i marken längs länsväg 572 intill Helge Svens kapell. Branden kunde snabbt släckas.
Enligt Bbl/AT har vittnen sett att någon kastat ut fyrverkerier från en bil och att det sedan börjat brinna. Polisen har därför upprättat en anmälan om allmänfarlig vårdslöshet, men än så länge finns det ingen misstänkt.
I Köping i sin tur inkom ett larm om containerbrand vid 23.20. Då brann det i en container bakom Folkets hus. Räddningsjänsten var snabbt på plats och kunde släcka branden.
En halvtimme senare kom nästa larm om containerbrand i Köping. Då brann det i en container på Scheelegatan. Även den kunde räddningstjänsten släcka.
Polisen misstänker att båda containerbränderna var anlagda och har upprättat två anmälningar om skadegörelse genom brand.
