Första JSM-guldet till Elwin Elg
17-åringen högst upp på pallen i både individuella och lagtävlingen.
17-åringen högst upp på pallen i både individuella och lagtävlingen.
I helgen hölls junior SM i fäktning i Uppsala, där 17-årige Kungsörskillen Elwin Elg, som tidigare tävlat för Köpings fäktakademi, deltog som representant för FFF Stockholm.
Elwin har haft en intensiv säsong och återvände till Sverige i måndags efter att ha deltagit i senior Grand Prix i Budapest, där han imponerade bland världens bästa seniorfäktare. Under junior-SM inledde han värja U20 individuellt på ett stabilt men inte helt övertygande sätt, med en förlust i grundtävlingen som resulterade i en elfteplats inför elimineringarna. Elwin reflekterade över sin prestation och nämnde att kroppen var redo, men att han saknade det mentala fokuset, vilket är avgörande i den strategiska sporten fäktning.
Trots sin unga ålder visade Elwin prov på stor erfarenhet och förmåga att hantera pressade situationer. Han fick stå över den första elimineringen i 64-delen, men i 32-delen visade han upp en imponerande fäktning och besegrade sin motståndare med 15-4.
I 16-delen blev det en riktig nagelbitare när han ställdes mot en klubbkamrat, men Elwin lyckades vinna med knappa 14-13. Hans segertåg fortsatte, och han kunde för fjärde året i rad titulera sig Svensk mästare i värja. Detta var dock Elwins första JSM guld och första år som junior, vilket gör prestationen ännu mer anmärkningsvärd.
På söndagen var det dags för lagkapp, och Elwin fäktades för FFF Stockholm, ett lag som präglas av rutinerade och samspelta fäktare. Deras samarbetsförmåga och erfarenhet gjorde att motståndarna aldrig fick en chans att komma in i matcherna. Laget eliminerade sina motståndare en efter en med imponerande siffror, som 20-45.
I slutet av dagen kunde Elwin och hans lagkamrater i FFF Stockholm stolt titulera sig Svenska mästare i lag U20. Detta markerade Elwins tredje raka SM-guld i lag, men också hans första guld i junior SM-lag.
Nu ser Elwin fram emot nya utmaningar med förberedelserna inför junior-VM i Kina och U23-EM i Tallinn, där han fått den stora äran att representera Sverige.
Corinne Elg
Det här är en insänd artikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna.
Vill du skriva till vår insändarsida? Skicka din text till insant@magazin24.se. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.