Hösten 1960 startades en av landets första enhetsskolor i Kungsör. Det var den första årskullen som inte skulle gå åtta år i folkskolan utan nio och med nya ämnen och nya lärare. Allt var nytt och oprövat men det fungerade! Efter tre år, våren 1963, lämnade den första årgången enhetsskoleelever Centralskolan och fortsatte ut i livet. Fortfarande träffas klasserna regelbundet tack vare sammanhållande kamrater i byn.
I år var det så dags för dessa pionjärer att fira 60-årsjubileum! Numera åldrande men pigga kamrater firade detta i juni med besök på Vattentornet och på Kungsudden i Kungsör med minnen, mat och umgänge. Ett 35-tal pionjärer med många livserfarenheter lagrade kunde bland annat konstatera, att denna generation var lyckligt lottad som fått gå i en ny och modern skola med många bra lärare och lärorika oftast lugna terminer, långt ifrån vad dagens skolelever och lärare ibland måste uppleva. Och att det är en alldeles särskild känsla att träffa och känna igen – (eller inte) – personer man har något så viktigt gemensamt med som de tidiga tonåren och skolan.
Den trivsamma junikvällen blev förevigad med ett soligt gruppfoto. Fotograf Kent Lundström.
Inger Eriksson
Det här är en insänd artikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna.
Vill du skriva till vår insändarsida? Skicka din text till insant@magazin24.se. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.