Krönika Harry Holm
Harry Holm är tillbaka med en av sina populära krönikor.
Harry Holm är tillbaka med en av sina populära krönikor.
CHOKLAD är nyttigt. Inte bara mörk choklad. All choklad. Det kan vara bra att veta. Och det kan vara bra att veta varför, så det ska jag tala om. Så småningom – för det finns så mycket annan information som det inte sägs så mycket om men som kan vara nyttig.
GLADA nyheter behövs. Som att Saab ska börja bygga ett nytt flygplan, att den trevlige bulgaren Mitko inte längre tigger vid Asplunds och att det finns en – för de äldre – bra lösning när det gäller äldreboende.
NÄR DET handlar om Saab, och dess skötebarn flygplanet JAS, läste jag att det är på gång att 97 stycken nästan nya Gripen C/D ska skrotas. Det låter för mig som ett gigantiskt slöseri med skattepengar samtidigt som det försämrar Sveriges nuvarande försvar.
DET POSITIVA när det gäller Saab i Linköping är att företaget ska börja bygga ett nytt skolflygplan. Det sker i samarbete med Boeing och kan bli ett väldigt stort jobb för Saab. I Linköping ska man bygga mellan- och bakkroppen – med utrustning. Och då brukar det spilla över arbetsuppgifter också till Arboga.
TIGGARE vid våra butiker skulle inte behövas. De tigger i princip inte för sin egen överlevnad utan för att försörja sina fattiga familjer i hemlandet. I Sverige började tiggeriet sakta men säkert byggas bort från gatorna för 100 år sedan, genom den socialpolitik som senare gav oss de socialbidrag som nu kallas försörjningsstöd.
EFTER HUNDRA år finns det fortfarande inget sådant socialt skyddsnät i hemlandet för ”våra” tiggare, trots att EU lovat flera miljarder euro till regeringarna för att lösa problemet. Men i de länderna är det tiggeriförbud, så deras styrande har väl inte så bråttom. Svenska hjälparbetare i exempelvis Rumänien vädjar sedan åratal till oss att inte ge något till tiggarna i Sverige. De borde veta.
I ARBOGA har det i år annars handlat om var ett nytt äldreboende ska byggas. Den tänkta tomten i Vasastan var för liten, kom de styrande fram till. Det behövs 10.000 –12.000 kvadratmeters tomt. För 100 boende. Men varför 100 pensionärer på samma plats?
TÄNK PÅ det trevliga boendet Trädgården. Eller Götgården. Med 35 äldre vardera. Om de boende är viktigare än ”stordriftsfördelarna”, varför inte bygga ett par tre mindre hus i stället. Ett i Vasastan, för 35 personer. Kanske ett söder om Bensingatan. Och nu – när det för idrotten satsas så fint på Ekbackens IP – ett på Sturevallen.
SLUTLIGEN lite om att choklad är nyttigt. Inte sockret, som ofta blandas med chokladen. Men själva chokladen. Forskarna har kommit fram till att det är flavonoiderna i kakao som är det positiva, en sorts antioxidanter som bland annat är bra mot inflammationer, finemang för blodtrycket och förbättrar effekterna av träning. Och eftersom det är Lill-lördag idag: Ta en chokladkaka – till kaffet! Mycket kaffe är nämligen också nyttigt, men det återkommer jag till i en annan krönika.