Bowling
19:30 | 13 december 2017

Glädjebesked för IKW/KBK-talangen

15-åringen kan få chansen vid stort mästerskap.

Kristoffer Ruohtula Svensson. FOTO: DENNIS JOHANSSON STRÖMBERG

Förbundskaptenen Johan Ekström har under onsdagen tagit ut en bruttotrupp mot Junior-EM som spelas 24 mars – 2 april i danska Ålborg. Nio pojkar och sju flickor finns med i truppen – en av dem är IKW/Köping BK:s talang Kristoffer Ruohtula Svensson.

Bara tre av de uttagna har JEM-rutin. IKW/KBK-talangen Svensson är en av debutanterna.

– Det är kul med fler nya spelare som tar klivet och spelar landslagsspel, säger förbundskaptenen Johan Ekström till Svenska Bowlingförbundets hemsida.

Ekström anser att blandningen av spelstilar bland de nio uttagna pojkarna är spännande.

– Det är en intressant trupp. Av de här nio är det två vänsterhänta och fyra tvåhands-höger. Det visar hur tvåhandstekniken slår igenom och att det blir vanligare och vanligare att fler börjar bowla så, säger förbundskaptenen.

Bruttotruppen ska ha ett juniorläger i samband med AIK Tournament på Gullmarsplan i Stockholm precis efter årsskiftet. Där kommer juniorerna att utbildas tillsammans med U-21-truppen som har läger samtidigt. Juniorernas utbildning fortsätter sedan, mot junior-EM och vidare.

– Det ska bli intressant att följa dem, säger Johan Ekström.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020