Daniel Gustavsson återvänder till Örebro SK
Kungsörskillen lämnar Norge och flyttar hem: ”Väldigt glad att vara här igen”.
Kungsörskillen lämnar Norge och flyttar hem: ”Väldigt glad att vara här igen”.
Yttermittfältaren Daniel ”DG” Gustavsson har de senaste tre säsongerna spelat för Lilleström SK i Norge. Nu står det klart att IF Rune-produkten vänder hemåt igen. 31-åringen har skrivit på ett tvåårsavtal med option på ett år till för Örebro SK.
– Jag är väldigt glad att vara här igen. Jag hade en bra tid i ÖSK senast och trivdes väldigt bra. Nu kände jag att jag ville komma tillbaka för att hjälpa klubben ta sig tillbaka till Allsvenskan. Jag var med om det 2013 och minns hur mycket det betydde för klubben och staden. Så det hoppas jag få uppleva igen, säger Daniel Gustavsson till Örebro SK:s hemsida.
Gustavsson spelade över 100 tävlingsmatcher för Örebro mellan 2013 och 2016 innan han lämnade för spel i Elfsborg följt av Lilleström. Hans kontrakt med den norska klubben löpte ut efter den gångna säsongen och då kom ”DG” överens om en återkomst till Örebro som ramlade ur Allsvenskan i år.
– Att kunna hälsa DG välkommen tillbaka till Örebro för att spela i den svartvita tröjan igen känns jättebra. Han kommer med sin fart, genombrottsförmåga och teknik vara en viktig del i vårt lagbygge. Han har många spetsegenskaper och har samlat på sig värdefull erfarenhet och den kommer vi ha stor nytta av i vår resa tillbaka till Allsvenskan, säger Axel Kjäll, Fotbollschef i ÖSK Fotboll.