Västmanland
11:50 | 24 juni 2020

Smittskyddsläkaren: Allvarligt att antalet coronafall ökar

Antalet som vårdas på sjukhus i länet har ökat från 30 till 40.

Foto: Gunilla Skogman/Arkiv

På tre veckor har antalet corona-patienter som vårdas på sjukhus i Västmanland ökat från 30 till 40. Lars Blad, biträdande och tillförordnad smittskyddsläkare i Region Västmanland, säger i en intervju med P4 Västmanland att läget är bekymmersamt.

– Jag tycker att det är allvarligt. Dels är det allvarligt för den som blir allvarligt sjuk, förstås. Det här är en potentiellt dödlig sjukdom för en del av oss. Sjukvården jobbat hårt med denna virussjukdom i uppemot ett halvår snart och är väldigt uttröttad. Det är många som behöver gå på semester och därför är det oroväckande att beläggningssiffran faktiskt har stigit.

Blad säger att han inte är förvånad då västmanlänningarna blivit allt sämre på att praktisera social distansiering.

– Följsamheten till Folkhälsomyndighetens och våra rekommendationer, som tidigare var ganska bra, att man verkligen höll distans och även såg färre ute på allmänna platser, där har det släppt. Man ser att folk tror att covid-19 ligger bakom oss, men så är det inte.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020