Alice är bäst i Sverige på bänkpress
Slog nytt svenskt juniorrekord.
Slog nytt svenskt juniorrekord.
Alice Gustafsson hittade sin grej när hon började träna styrkelyft på Köpings Atletklubb i somras.
Efter bara några månader har hon gjort stora avtryck inom sporten. 22-åringen slog till med ett nytt svenskt juniorrekord i bänkpress, samt tog JSM-guld på tävlingen i Gnosjö i slutet av november.
Ett guld och ett rekord som trots den korta tiden hon varit aktiv inte förvånade henne.
– Jag visste ju vad de andra presterat och jag visste att jag hade chans att ta nytt svenskt juniorrekord. Så jag åkte ner till Gnosjö. Man har tre lyft på sig, jag började då och gå in på rekordet, säger hon.
Alice vägde in strax under viktgränsen till 63-kilosklassen. På det första lyftet klarade hon 80.5 kilo – vilket var nytt svenskt juniorrekord.
Det rekordet slog Gustafsson själv på andra lyftet när hon tog 83 kilo.
– Det är ju inte jättemånga som ställer upp i SM, så att bara vinna ett SM-guld kanske inte är så jättestort ibland. Men just eftersom det var juniorrekord också är det bra presterat, säger Alice Gustafsson.
Vill utmana gladiator
Inom styrkelyft ligger gränsen för juniorer vid 23 års ålder. I framtiden siktar Gustafsson på att bli bäst även bland seniorerna.
– Om åtta år vill jag ta senior-SM-guld. Någonting sådant. Det är svårt att säga hur många år, men någonting sånt.
I Alice viktklass regerar just nu storstjärnan Jenny Adolfsson, mer känd under namnet ”Kitsune” från TV4-programmet Gladiatorerna.
– Man vill ju slå henne, säger Alice med ett leende.
Fler tjejer efterlyses
Något Alice och hennes två kvinnliga lagkamrater i Köpings Atletklubb hoppas på är att fler tjejer börjar med styrkelyft.
– Det finns lag-SM där man tävlar både i serier som i andra sporter. Där måste man vara fyra tjejer. Och just nu är vi inte fyra stycken.
Vad skulle du vilja säga till tjejer som läser det här och funderar på att börja med styrkelyft?
– Våga testa. Det är jättekul och man får ut betydligt mer av den här träningen än ett vanligt besök på gymmet. Dels för det sociala och för själva träningen. Och sen får man ju resultat, säger Alice Gustafsson.