DEBATT
10:39 | 10 september 2022

Angående ny ishall

Det tycks råda oklarheter om social­demokraternas inställning till behovet av ny ishall. Här förtydligar man.

Köpings ishall. Foto: David Eriksson

För social­demokraterna är frågan om ny ishall i Köping inte ”iskall”. Vi är väl medvetna om behovet och har därför i vårt handlingsprogram för kommande mandatperiod med löftet att ”pröva förutsättningar för byggande av ny ishall med tillhörande lokaler”. Det framgick också i vårt svar till Idrottsalliansen.

Vi har också, i svaret, konstaterat att ”Nya anläggningar kommer att behövas i framtiden” och pekat ut, bland andra, ishallen.

Vi kan också tillägga att vi visar/visat att vi som parti tycker sport och idrott är viktigt genom de satsningar vi genomfört och genomför. Ny isbana, ny bad- och idrottshall, spontan­idrottsplatser, utegym, aktiva lekplatser med mera.

Mvh
Socialdemokraterna i Köping

Tänk på: håll dig till ämnet, håll god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-