Kungsörs offensiv blev avgörande i derbyt
KBK tog revansch och besegrade KFF.
KBK tog revansch och besegrade KFF.
En spetigare hemmaoffensiv blev den avgörande faktorn i fredagskvällens division 3-derby mellan Kungsör BK och Köping FF. KBK vann derbyt med 3–1 (2–0) inför 412 åskådare på ett regnigt Hasse Rosander Arena.
Efter en trevande start på matchen så var det Kungsör som sakta men säkert började skapa målchanser genom raka enkla passningar bakom Köpings backlinje. Det tog dock till den 36 minuten innan nollan spräcktes i derbyt.
Kungsörs nyförvärv Fabian Morales Rodriguez löpte in från sin högerkant, frispelades och skickade in 1–0 bakom Emil Björklund i KFF-målet. 2–0 kom med första halvleks sista spark när ett annat nyförvärv, Mahad Dahir Hussein, sprang sig loss efter en lång djupledspassning och överlistade Björklund i bortamålet.
Till andra halvlek gjorde Köping FF ett dubbelbyte där Ludvig Rådberg och Abdulkadir Bashir Sheikh kom in på planen. Gästerna tryckte upp sitt lag, pressade högre och tog över matchbilden allt mer. Efter 75 minuters spel kom också reduceringen genom nyss nämnde Ludvig Rådberg.
Köping gick för en kvittering, men någon sådan kom inte. I stället kunde Mahad Dahir Hussein återigen springa sig fri och då kom slutresultatet 3–1. Det var Husseins fjärde mål på två matcher för Kungsör.
Efter matchen var det glada miner från hemmatränaren Mikael Wiker.
– Jag tycker att vår första halvlek är klockren. Matchen ska nästan vara död redan där. Vi skapade tillräckligt med lägen för att göra fler än två mål. Vi var väldigt nöjda med första 45 minuterna, säger Wiker.
Som fortsätter:
– Vi pratade i halvtid om att inte bjuda in Köping i matchen, men sen gjorde vi precis tvärtom! Vi blev lite för bekväma och tog inte löpningarna bakom backlinjen som vi skulle göra. Där fanns det ytor hela matchen.
Blev du nervös när Köping gjorde 2–1?
– Nja, men där blev det helt plötsligt match igen. Helt onödigt. Det var lite darrigt ett tag, fast det inte borde ha blivit så. Vi var så pass mycket bättre än Köping idag, men när trean satt så kändes det klart.
Sex poäng på de två senaste matcherna. Vad säger du om er form?
– Vi visste att de två första matcherna skulle bli avgörande för hela hösten. Nu är vi med i allra högsta grad så det är bara att köra på, säger KBK-tränaren.
Minerna var inte lika glada i KFF-lägret efter matchen. Tränaren Robert Alm var tydlig med att ta på sig stor del av skulden till förlusten.
– Den stora skillnaden mot förra derbyt var Kungsörs anfallare. De var väldigt farliga samtidigt som vi var för dåliga på att täcka ytorna bakom oss. Vi tillät dom att springa in där och blev straffade. Samtidigt så skapade vi inte knappt någonting i första halvlek, säger Alm.
Han säger vidare:
– Vi gjorde några byten till andra halvlek och ändrade lite i formationen. När ”Ludde” satte 2–1 var det ”game on” igen. Vi tog dock inte tillvara på det och sen sprang de rakt igenom oss för 3–1. Den stora skillnaden ikväll var att Kungsör har spets framåt. Vi har inte samma spets.
Robert Alm avslutar:
– Jag tar på mig det mesta av den här förlusten. Vi satt lite spelare på bänken som vi gärna ville ha in i andra halvlek, men såhär i efterhand så skulle några av dom kanske ha startat. Det är lätt att vara efterklok så klart, men oavsett så var vi inte tillräckligt bra ikväll.
Matchfakta:
Kungsör BK – Köping FF 3–1
Målskyttar, KBK: Mahad Dahir Hussein 2, Fabian Morales Rodriguez
Målskytt, KFF: Ludvig Rådberg
Publik: 412 åskådare på Hasse Rosander Arena
Aktuell tabell hittar du här.