Politikerna ska fatta beslut om flytt av förskola
PFAS-föroreningar hittades på den tilltänkta platsen.
PFAS-föroreningar hittades på den tilltänkta platsen.
Frågan om att flytta den planerade förskolan på Kristinelunds sportfält till det nya området Ullvi ängar blir en fråga för Köpings politiker i kommunstyrelsen. Det slutgiltiga beslutet om flytten tas på sammanträdet den 18 februari.
Anledningen till att förskolan kan behöva byggas på en annan plats är att PFAS-föroreningar upptäcktes i vattenprover på tomten där förskolan var planerad att byggas. Detta skedde i slutet av förra året och sen dess är bygget pausat.
En utredning, som ännu inte är färdig, påbörjades för att få svar på vart föroreningarna kommer ifrån och hur sanering ska gå till. För att inte försena byggnationen för mycket har beslutet om att flytta förskolan till Ullvi ängar nu lyfts till politiken.
– Efter att bygget pausades stod vi inför två alternativ, fortsätta pausa byggnationen och invänta sanering av tomten eller att hitta en ny plats för förskolan. Att vi nu föreslår att gå vidare med en ny plats skulle betyda att vi kan fortsätta projektet tillsammans med upphandlad leverantör och minska både kostnader och hur lång tid det kommer ta tills vi har en ny förskola, säger Tobias Benjaminson, fastighetschef, i en kommentar på Köpings kommuns hemsida.
Annika Winther, mark- och exploateringschef:
– På området (Ullvi ängar) är det planerat för olika typer av bostäder och en redan etablerad förskola är positivt för inflyttning på området.