Bordtennis
12:00 | 15 november 2025

Rivstart på säsongen för formstarka Köpings BTK

Under helgen väntar dock säsongens första stora test.

Leah Tveit Muskantor och hennes lagkamrater har endast förlorat en enda singelmatch under de fyra första omgångarna av Pingisligan. Foto: David Eriksson/arkiv

Köpings BTK fick förra säsongen återigen nöja sig med ett SM-silver efter att ha blivit besegrade av giganterna Eslöv i finalen.

Denna säsong är de ute efter revansch och efter de fyra första omgångarna av Pingisligan så har laget visat att de menar allvar.

KBTK har krossat allt motstånd hittills och står på maximala åtta poäng så här långt.

– Vi har haft en fantastisk start, men vi har inte riktigt mött de bättre lagen än. Vi mötte visserligen Spårvägen, men de kom med ett B-betonat lag. Matcherna ska så klart vinnas ändå och det har vi gjort hittills, säger lagledaren Kicki Löwdahl Gullbo.

På de fyra första matcherna har Köping endast förlorat en singelmatch av 25 möjliga. Utöver det har laget endast tappat sju av 61 set. Statistik som vittnar om hur dominanta KBTK har varit hittills.

– Det är bra statistik, men det bör tilläggas att vi mött två av de tippade bottenlagen. Det kommer att bli betydligt tuffare matcher framöver, säger Kicki.

Kicki Löwdahl Gullbo. Foto: David Eriksson/arkiv

Redan denna helg kommer motståndet att bl svårare. Under lördagen ställs Köpings BTK först mot mittenlaget Våxtorp och lite senare jumbon Åstorp.

På söndag väntar sen säsongens första stora test när KBTK ställs mot regerande mästarna Eslöv.

– Då kommer det att bli annorlunda. Vi behöver förbereda oss för att det kommer att bli tajta och jämna matcher, säger Löwdahl Gullbo.

Under helgens sammandrag, som spelas i Våxtorp, får Köping klara sig utan sin etta Paulina Krzysiek. Den polska stjärnan kommer att saknas.

– Tyvärr krockar denna helg med hennes Europaspel. Synd när vi har så många matcher och möter bra lag, men så är det. Det är många tävlingar och mycket pingis överallt så tyvärr krockar speldatumen ibland.

Paulina Krzysiek saknas vid helgens sammandrag. Foto: David Eriksson/arkiv

Krzysiek ersätts av nyförvärvet Rebecca Muskantor, syster till KBTK:s Leah Muskantor.

– Hon gör comeback och det känns jättekul att välkomna henne tillbaka. Med Rebecca kommer vi att ha fyra spelare till helgens tre matcher.

Hur ser du på att möta Eslöv utan Paulina i laget?

– Om Eslöv kommer med sitt bästa lag så blir det tufft, men ingenting är omöjligt. Vi ska göra allt vi kan för att komma hem med tre segrar från detta sammandrag, säger Kicki Löwdahl Gullbo

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020