Tonåringarna från Edsbyn valde spel med Köpings IS
Gulsvart tog kontakt med en av spelarna – fick tre: ”Köping erbjöd en bra lösning”.
Gulsvart tog kontakt med en av spelarna – fick tre: ”Köping erbjöd en bra lösning”.
Det finns många bekanta namn i Köpings IS trupp inför säsongen 2024/2025. Joakim Falk, Glenn Eriksson, Dennis Svensson, Marcus Kåberg och David ”Sömsta” Eriksson för att nämna några.
Det finns även ett par nya ansikten i truppen och tre av dessa kommer från Edsbyn.
Målvakten Ruben Nirs, försvararen Noah Jernberg och halven/mittfältaren Liam Arting. Alla tre tog studenten i somras och gav sig ut i vuxenlivet. Deras första stopp blir alltså Köping.
Men hur hamnade egentligen tre tonåringar från Edsbyn i Köping? Magazin24 träffade trion för att reda ut just detta.
– Hampus (Bergman, assisterande tränare i KIS) ringde mig först. Sen blev det så att både Noah och Ruben hängde med ner för att känna på. Köping erbjöd en bra lösning med jobb och boende. Det hela slutade med att vi alla tre skrev på för KIS, säger Liam och får medhåll av sina vänner.
– Det finns egentligen inget lag runtomkring Edsbyn som vi hade kunnat spela i, i alla fall i division 1. Närmast är nog Dalarna, men det känns bra att vara här i Köping nu, säger Noah.
Hur har ni upplevt er första tid i Köping?
– Jo, det har fungerat bra. Köping är en större stad än Edsbyn så det finns saker att hitta på, säger Ruben.
Edsbynstrion är dock inte främst i Köping för att jobba, utan för att spela bandy och ta nästa steg i karriären. Alla tre ser fram emot att få testa sig på seniorsidan.
Målvakten Ruben berättar att han ska rädda bollar, backen Noah säger att han ska ”äta” bollar (täcka skott) och halven/mittfältaren Liam ska passa bollar. Trion är fostrade i klassiska bandynästet Edsbyn organisation och har en gedigen skolning i sporten.
– Vi kanske kommer med lite ny kunskap och är lite annorlunda skolade jämfört med andra spelare i laget. Det ska vi utnyttja. Sen är det så klart viktigt att lyssna på de rutinerade spelarna i KIS och ta råd från dom. Tempot i division 1 är nog inte så annorlunda mot vad vi är vana vid, men det är fram och tillbaka när man är junior. Här är det mer taktiskt slipat, smartare spel och det trivs vi med, säger Liam.
Hur har ni tagits emot av era nya lagkamrater?
– Alla grabbarna i laget har varit väldigt välkomnande. Det är ett bra gäng där alla känner alla känns det som. Det fungerar väldigt bra med tränarna också. Sen har vi fått mycket hjälp av Marina (Widaeus) vid sidan av. Hon har varit som en extramamma till oss och det är vi jätteglada för, säger grabbarna.
Ruben, Noah, Liam och deras nya lagkamrater i Köpings IS spelar denna säsong i division 1 Norra. En på förhand tuff serie.
– Förväntningarna är att vi ska placera oss högt i tabellen. Man vill ju gå upp till Allsvenskan, men det är givetvis tufft, säger Noah.
Serieindelningen för kommande säsong innebär att KIS ställs mot allt från Västanfors till Umedalens IF från Umeå. Många långa resor, men det är inget nytt för grabbarna från Edsbyn.
– När vi spelade P19-serie med Edsbyn så spelade vi över hela landet. Vi har vant oss vid att resa mycket så det ska inte vara några problem alls.
Nu i helgen väntar seriepremiär för Köpings IS. Under söndagen ställs Gulsvart mot UNIK/BoIS.
– Det ska bli riktigt skoj att dra igång på allvar, säger Ruben, Noah och Liam.