Sparbanken avrundar jubileumsåret med välgörande julklapp
Sparbanken Västra Mälardalen ger årets julklapp till lokala föreningar och organisationer som gör julen och livet lite bättra och tryggare för fler människor i Köping, Arboga och Kungsör.
Sparbanken Västra Mälardalen ger årets julklapp till lokala föreningar och organisationer som gör julen och livet lite bättra och tryggare för fler människor i Köping, Arboga och Kungsör.
Ett storslaget jubileumsår var planerat, men en pandemi tvingade Sparbanken Västra Mälardalen att planera om.
– För oss på Sparbanken blev det ett annorlunda jubileumsår, minst sagt. Istället för att fira på gator och torg har vi försökt att hjälpa till på andra sätt, där det har behövts i Köping, Arboga och Kungsör, säger Mikael Bohman, vd på Sparbanken.
Under året som gått har man istället skänkt surfplattor till äldreboenden när besöksförbudet var ett faktum, tagit fram lokalproducerad handsprit tillsammans med Agitator Whiskymakare i Arboga. Nämnda handsprit har sedan skänkts till vården, företag och föreningar i Västra Mälardalen. De har också delat ut en extra Sparbanksbonus för att främja den lokala handeln.
– Vi avsatte också en extra miljon i Föreningsstöd till lokala föreningar som lidit ekonomisk skada. Totalt var det drygt ett nittiotal föreningar som fick ta del av miljonen, berättar Mikael Bohman.
Året avrundas med en julklapp som går till olika välgörande organisationer och föreningar i Västra Mälardalen.
– I år går julklappen till de lokala Majblommeföreningarna, där familjer kan söka ekonomiskt stöd. Det finns två lokala föreningar – vi stöttar dem med ekonomiska bidrag nu inför julen. Vi ger också en julklapp i form av ett ekonomiskt bidrag till Kvinnojouren KAK, som också jobbar för att ge trygghet åt fler i vår region. Dessutom har vi stöttat Hela Människan genom att bidra till en jultallrik och julklapp som de kunnat dela ut nu i juletid, säger Mikael Bohman.
På Majblomman Kolsva är man väldigt tacksamma för bidraget.
– Julklappspengarna från Sparbanken gör att vi kommer att kunna hjälpa fler barn och familjer inför jul. Bidraget gör också att vi i större utsträckning slipper begränsa bidragen som vi beviljar. Speciellt ett år som detta då pengar från majblommeförsäljning i stort sett helt uteblivit. Vi kommer nu kunna bevilja ansökningar inför julen som vanligt och känna oss tryggare med att kunna fortsätta hjälpa barn och familjer under våren innan den planerade försäljningen av majblommor drar igång 2021, säger Peter Tropp, kassör för Majblomman Kolsva.