ARBOGA
15:16 | 15 november 2022

Arboga kommun backar

Mountainbikespåret får vänta

Foto: Freepik

Anledningen uppges vara att klubbarna som nyttjar löparspåret säger av säkerhetsskäl nej, skriver idag betalväggstidningen Bärgslagsbladet/Arboga Tidning.

Vidare skriver man att det var i samband med att kommunen i våras avsatte 4,5 miljoner till renovering av elljusspåren på Söder som politikerna också aviserade att man skulle anlägga ett mountainbikespår i området men inga cykelspår har grävts under de elva månader som gått sedan projektet drog igång.

Man har helt enkelt fattat ett nytt beslut.

Fritids- och kulturförvaltningens föreningskonsulent Måns von Stedink, som har haft en dialog med föreningarna säger till betalväggstidningen Bärgslagsbladet/Arboga Tidning att orienteringsklubben och skidklubben uttryckt att de inte vill ha cykelspår i nära anslutning till löp- och skidspåren.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020