Köping
14:41 | 3 mars 2026

Stora förändringar inför årets Köpingsfest

Flera förändringar väntas inför årets Köpingsfest. Satsningen på Stora torget pausas – medan Björkmans tivoli flyttar till en ny plats.

Daniel Aronsson, eventansvarig på LiveGear. Foto: Michael Sandsjö

De sista tre dagarna i maj är det åter dags för den traditionella Köpingsfesten.

Årets upplaga kommer med ett par förändringar, där den största handlar om att satsningen på Stora torget sätts på paus.

Intilliggande Krog & Company kommer att montera upp sitt utomhustält, men annars blir beröringen med Köpingsfesten inte lika stark som den brukar vara.

Dessutom flyttas Björkmans tivoli från ”Domusparkeringen” till Tunadalsparkeringen, där arrangerande LiveGear även planerar att sätta upp en scen.

– 2026 blir ett mellanår. Vi har redan nu planer på att växla upp på Stora torget året efter och försöka göra något större, bättre och folkligare där. De senaste gångerna har inte varit jättelyckade, säger Daniel Aronsson, på LiveGear.

Björkmans tivoli, under Köpingsfesten traditionellt sett på ”Domusparkeringen”. Den här gången, på Tunadalsparkeringen.

Att tivolit nu lämnar en klassisk plats förklarar han såhär:

– De känner att de har växt ur kostymen där. Plus att vi alltså kör en scen på Tunadalsparkeringen när Stora torget vilar.

Artistmässigt på Tunadalsparkeringen?

– Förhoppningen är åtminstone någon större akt, kombinerat med lokala förmågor, säger Daniel Aronsson.
Oförändrat är däremot knallarna, som även den här gången kommer att finnas på plats i delar av Köpings centrum.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020