Köpingsfesten inviger partysommaren på Harrys
I samband med årets Köpingsfest premiäröppnar Harrys uppgraderade uteservering.
I samband med årets Köpingsfest premiäröppnar Harrys uppgraderade uteservering.
För tredje sommaren i rad tar Harrys uteservering plats på Stora torget i Köping.
I år premiäröppnar man i samband med helgens Köpingsfest.
På den ordinarie restaurangen och nattklubben utlovas alla förutsättningar för två bra kvällar.
– Det blir det vanliga med gott käk och skönt häng. Under Köpingsfesten är det alltid bra drag här, säger Martina Dynesius som är restaurangchef på Harrys.
På lördagen hålls MegaQuizen på den nyöppnade uteserveringen. Det är även flera olika event planerade inför sommaren.
– Vi kommer att arrangera dagsfester med olika teman, satsa mer på att ta in trubadurer och livemusik, ha Zumba på torget och ordna beach party, bland annat.
Nu blir det den tredje sommaren ni satsar på uteservering, hur tas det emot av era kunder?
– Suveränt bra, jag tror att alla som jobbar här får frågor dagligen om när vi öppnar. Det är verkligen jättekul att det är sån respons. Sedan känns det väldigt bra att öppna och visa nya uppgraderingar varje år.
Årets uteservering präglas av en inbjudande känsla med flera växter, soffgrupper och stämningsfull belysning.
– Vi kommer att satsa mer på mat här ute, pizzorna vi hade första året är tillbaka, de var efterfrågade förra sommaren. Det finns även en uppgraderad bar och vi kommer satsa på att ha mer personal här. Vi har försökt få till en betydligt mysigare känsla som gör att man vill hänga här och känna känslan av att vara utomlands.
Under sommaren brukar nattklubben vanligtvis vara stängd, nytt för i år är att man varje lördag öppnar upp nattklubben med olika teman och evenemang.
– Två killar som jobbar här, Axl och Pierre, kommer att köra sommarklubb varje lördag. Nu när vi har renoverat övervåningen känns det tråkigt att behöva stänga över sommaren och det har varit efterfrågat tidigare år. Så det kommer att bli jättekul att köra sommarklubben parallellt med uteserveringen och restaurangverksamheten, säger Martina.