Köping
10:00 | 17 november 2017

Skyddsombud slår larm om dålig arbetsmiljö på äldreboende

Krävde åtgärder redan i augusti.

FOTO: PIXABAY.COM

Skyddsombudet på äldreboendet Nordlund i Köping (ett särskilt boende för äldre med 43 lägenheter) beskriver de anställdas situation som mycket svår. Ensamarbete, inga vikarier, stress, hög arbetsbelastning och svårt att påverka är bilden som ges.

Enligt P4 Västmanland krävde skyddsombudet redan i augusti att Köpings kommun skulle åtgärda bristerna. Då föreslogs lösningar som att resurserna anpassas till kraven och även en utredning om schemat kan leda till ohälsa.

I en skrivelse meddelar Köpings kommun att de sedan dess har jobbat med att förbättra arbetsmiljön. Både gällande resurser men också kring delaktigheten.

Skyddsombudet menar dock att detta är för lite.

”Nu vänder sig skyddsombudet till Arbetsmiljöverket och begär att myndigheten förelägger kommunen att se till att arbetsmiljön på äldreboendet blir bra”, skriver P4 Västmanland.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020