Köping
17:00 | 7 september 2016

Superhelg för Harry Potterfrälsta

I helgen förvandlas S:t Olovsgården i Köping till en trollkonstnärskola helt i Harry Pottters anda.

Helgaktivitet. I helgen omvandlas S:t Olovsgården i Köping till Harry Potters Hogwart. FOTO: PIXABAY

För sjätte året i rad förvandlas S:t Olovsgården i Köping till den världsberömda skolan Hogwarts där Harry Potter med sina klasskamrater lär sig trollkonster och tricks.

­ Vi skapar olika klassrum där olika saker händer. Till exempel professor Snape som blandar trolldrycker. I ett rum får man lära sig försvar mot svartkonst, vilka formler som fungerar, säger Frauke Kuster, församlingspedagog i Svenska kyrkan i Köping.

Under lördagen är ”The Harry Potter experience” öppet för alla, och helst ska man komma utklädd. På fredagen är Ullvigymnasiet med och arrangerar en station som de håller i.

– Man kommer att lära sig att knyta slipen, och blir man drakbiten kan man bli omplåstrad i sjukstugan, säger Frauke Kuster.

Grundkonceptet är samma som vid starten för sex år sedan då Köping tog över arrangemanget från Västerås stift. Syftet med helgen är att vara god.

– Den starka magin är vänskap, om man håller ihop kan man bekämpa det onda, säger Frauke Kuster.

Förra året kom närmare 1 000 besökare, och arrangörerna hoppas på att det blir lika många i år.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020