Efter ett års uppehåll är den uppskattade Drakbåtsfesten tillbaka i Hallstahammar nu på lördag.
Drakbåtsfesten sken med sin frånvaro förra året, men nu har arrangörerna Lions Club Hallstahammar vilat upp sig och är tillbaka med full styrka.
– Det brukar bli festligt och fullsatt på stranden vid Skantzsjön. Vi hoppas på bra väder och samma drag igen, säger tävlingsledaren Tommy Lindström.
I år invigs folkfesten och tävlingen av en drakbåt som ros av nyanlända flyktingar från Syrien och därefter drar tävlingarna igång klockan 12.
Sammanlagt 30 lag tävlar i de två klasser som finns, herrar/mix och damer. I varje båt ryms åtta paddlare, en trumslagare och en styrman.
Tävlingssträckan är cirka 250 meter och går från Sporthallen till Brukshotellet.
– Nytt för i år är ett särskilt område för att barnen. Här finns tivoli, ansiktsmålning, fiskdamm och annat skoj för de yngre, förklarar Tommy Lindström.
Festen fortsätter sedan hela kvällen, efter att finalerna är avklarade vid 17-tiden tar Brukshotellet över med en efterfest. Bandet Country Cirkus står för den musikaliska underhållningen och både vinnare och förlorare kan avsluta dagen med fest.


