”Det här är vår första riktiga vinst denna säsong, så det är jätteskönt”. Så sa Köping hockeys tränare Peter Andersson efter dagens match mot Åmåls SK.
Köping hamnade i underläge i första perioden, trots att de hade fler farliga målchanser än Åmål. Första perioden slutade 1 – 0.
I den andra perioden vände Köping matchen och gick upp till 1 – 2 genom mål av Carl Prytz och Emil Forsberg. I den tredje perioden utökade först lagkaptenen Jerker Permats Köpings ledning till 1 – 3, och sedan satte Anders Jinghage 1 – 4.
– Det här är vår första riktiga vinst denna säsong, så det är jätteskönt. Vi har längtat efter den här vinsten, säger Köpings tränare Peter Andersson efter matchen.
Peter berättar att Köping spelade bättre än Åmål redan i första perioden, men att de inte satt sina chanser.
– Vi hade de farligaste målchanserna, men deras målvakt var duktig och vi satte inte chanserna. I andra perioden gick det bättre, vi åkte mycket skidskor och de andra orkade inte riktigt hänga med. Vi kommer till fler skott i dag än senast mot Arboga, vi har fler spelare framför mål, säger Peter.


