Köpingsbördige Jimmy Pettersson kommer att finnas med i landslagstruppen som ska presenteras av innebandylandslagets förbundskapten på onsdagen. Det uppger SportExpressen.se
Jimmy Pettersson har tidigare haft problem med hjärtat, och hade i slutet av förra säsongen spelförbud.
– Oftast fick jag den där rusningen i bröstet i början på uppvärmningen men den satt mest bara i under en minut. När det sedan satt i lite längre kollade vi upp det. Det visade sig att det var av en snällare sort. De gjorde ett litet ingrepp, sedan dess har jag inte känt av det och förhoppningsvis kommer det inte tillbaka, säger Mullsjöforwarden till SportExpressen.se.
Jimmy gjorde en riktigt lyckad säsong förra året då han gjorde 34 poäng i Superligan. Nu är han enligt SportExpressen med i landslagstruppen som i början av november åker till Schweiz för att spela i Euro Floorball Tour.
– Landslagschansen är både ett mål och en dröm som jag haft. Jag visste att jag hade en chans men jag är verkligen jätteglad. Nu hoppas jag att jag får spela i Schweiz och visa vad jag kan. Självklart är VM i Göteborg nästa år ett nytt mål, säger Jimmy till SportExpressen.


