Insänt
12:11 | 17 januari 2023

SPF Köpingshus Torsdagsmöte den 12 januari 2023

Ordförande Per-Åke Moe hälsade alla medlemmar välkomna till årets första torsdagsmöte.

Han gladdes åt att så många kommit till mötet och konstaterade också att vi fått många nya medlemmar. Han vände sig sedan till dagens föredragshållare, fotografen Kennet Sundh från Fagersta, hälsade honom välkommen till Köping och lämnade över scenen.

Rubriken för dagens föredrag är ”Bergslagen under 1000 år. Kenneth inledde med att konstatera att i Bergslagen tillverkade man järn redan
på Vikingatiden. Han var övertygad att dessa tillgångar är en del som har skapat Sverige, både landet vi känner historiskt och dagens Sverige.

Bergslagen är en central plats där många intressanta innovationer sett dagens ljus som kontinuerligt och framgångsrikt omvandlats under tusen år. Han visade bilder på järnframställningens olika epoker och metoder där platser som Ängelsberg, Spännarhyttan, Garpenberg och Hedströmsdalen varit viktiga. Åhörarna uppskattade, av applåderna att döma, det lättsamma sätt som Kenneth gav oss en bild av Bergslagens tusenåriga historia.

Avslutningsvis avtackade ordförande Marianne Stippich, Majvor Johansson och Gaida Zarins för sina insatser i Föreningen.

Leif Hoffstedt


Det här är en insänd artikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna.

Vill du skriva till vår insändarsida? Skicka din text till insant@magazin24.se. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020