Anmäler missförhållanden med ensamkommande flyktingbarn.
Individ och familjeomsorgen i Arboga är underbemannade och överarbetade, IFO har två stycken socialsekreterare som arbetar med barn, det har inkommit cirka 50 ensamkommande flyktingbarn under 2015, eftersom Arboga inte har något eget HVB/boende för de ensamkommande flyktingbarnen, därför placeras de ut i HVB och konsulentstödda familjehem, där de kan få plats, barnen blir då utspridda över ett stort geografiskt område, vilket leder till långa restider för personalen.
Därför har IFO lagt en anmälan till Lex Sarah, de kan inte garantera att barnen placeras i ett tryggt och stabilt HVB eller familjehem. Situationen är mycket ansträngd för handläggarna på IFO, socialsekreterare och barnföljare.
Åtgärder är tagna, en socialsekreterare har blivit nyrekryterad och skall börja januari 2016 och det pågår en rekryteringsprocess för att anställa två socialsekreterare för ensamkommande flyktingbarn, men denna process är inte klar ännu.
Anmälan är lämnad till IVO (Inspektionen för vård och omsorg) den 23 november 2015.


