Annorlunda jul – annorlunda bra!
Susanne Linde skriver om ett annorlunda julfirande.
Susanne Linde skriver om ett annorlunda julfirande.
Julen närmar sig. En annorlunda jul i år på grund av den rådande pandemin. En annorlunda julkrönika kommer här också – så många tankar, så lite plats.
Jag fantiserar nu – det är julaftonskväll i en stuga på landet. Ute står skogen mörk och omfamnande och i skenet från lampan över trappan ser jag stora vita snöflingor sakta singla ner. Allt är tyst och stilla förutom spraket från brasan i den öppna spisen.
Jag tar fram julklapparna – de där fantasifulla drömklapparna jag vill ge till var och en av er som läser. Det är speciella, alldeles särskilda gåvor – faktiskt omöjliga att köpa för pengar.
Första paketet innehåller TID.
TID att göra det just du vill. TID utöver alla måsten du känner att du har. TID som är en dyrbar vara eftersom ingen av oss vet när just vår TID är över.
Det andra paketet innehåller HOPP.
Att det alltid ska finnas HOPP. Att du i de mest dystra stunder ändå ska känna att allt kommer att ordna sig. Halmstrået att gripa efter finns där! HOPPET!
Den tredje julklappen – den viktigaste och finaste av dem alla:
KÄRLEK!
Att du som läser detta ska känna KÄRLEK. Känna dig älskad. Att du har varit älskad, att du är älskad och att KÄRLEKEN består. Att du kan ge KÄRLEK och få – och att du kan se KÄRLEK i allt.
Utöver dessa julklappar – några ord också som gåva: orden SNÄLL och NÖJD.Två så underskattade ord, så negligerade och till och med nedvärderade ord. Att vara snäll klingar tyvärr inte bra hos alla. Och inte heller nöjd.
Men att vara SNÄLL och känna sig NÖJD är grunden för att må bra. Är man SNÄLL blir man vänlig och generös. Öppna armar, varmt hjärta. Och att vara NÖJD ger glädje och ett inre lugn.
Var SNÄLL, vänlig och generös liksom NÖJD, glad och lugn – och må mycket bättre. Dessutom ger du positiva vibbar till en omgivning.
Sista julklappen blir lite av en lek. Låtsas att du bara har en dag kvar i livet. Att du har just den dagen och ingen mer.
Din sista dag i livet – vad skulle du vilja göra då? Vad skulle du vilja uppleva? Vem eller vilka skulle du vilja vara tillsammans med? Hur skulle du vilja att det var just denna speciella dag?
Livet är kort och vi vet inte när allt är slut. Om vi får ett långt liv? Om vi får vara friska och ha krafterna kvar?Eller om livet plötsligt rycks ifrån oss. Om vi aldrig hann med allt det där vi längtade efter att göra…
Så den sista julklappen, leken, blir att du väljer en dag – en dag i närtid – och gör allt det där du skulle vilja göra. Det kanske kan vara svårt och begränsat när det råder pandemi, när vintern är mörk och kall – men gör det du kan!
Alla dessa julklappar – TID, HOPP, KÄRLEK med tilläggen SNÄLL och NÖJD – så dyrbara och ändå helt gratis! Var så god! GOD JUL!
Och det där som inte kan köpas för pengar – så viktigt denna jul!
Vad är mat och julklappar när vi inte får träffas? När vi inte får mötas, dela måltid och glädje.
Rådande pandemi får oss att inse att gemenskapen är det viktigaste i jul – inte mat och saker.
Så var så nära dina kära du kan! Via ett julkort, ett sms, ett telefonsamtal eller ett besök med lite avstånd.
Slutligen – tro, hopp och kärlek brukar man ju tala om – så TRO får du också! Tron på allt detta som jag skrivit till just dig. Tron är ju också grunden för den jul vi firar – tron på Jesu födelse.
TID, TRO, HOPP och KÄRLEK – och störst av allt är KÄRLEKEN– så jag avslutar denna julkrönika med en text ur bibeln:
”Kärleken är tålmodig och god
Kärleken är inte stridslysten,
inte skrytsam och inte uppblåst.
Den är inte utmanande, inte självisk,
den brusar inte upp, den vill ingen något ont.
Den finner inte glädje i orätten,
men gläds med sanningen.
Allt bär den, allt tror den,
allt hoppas den, allt uthärdar den.
Men nu består tro, hopp och k-ärlek, dessa tre,
och störst av dem är kärleken.”
(1 Kor 13:4–7, 13)
Det här är en krönika. Skribenten är fristående och åsikterna är skribentens egna.