Hampus Bergman återvänder till KIS Bandy
Iklär sig dubbla roller nästa säsong: ”Känns lite som att komma hem”.
Iklär sig dubbla roller nästa säsong: ”Känns lite som att komma hem”.
KIS Bandy har gjort klart med en återvändare till säsongen 2023/2024. Efter tre säsonger i Västanfors är Hampus Bergman tillbaka i Gulsvart. Bergman är främst tänkt som spelare, men han kommer även att nyttjas i en roll som assisterande tränare. Kontraktet är skrivet på två år.
– Att komma tillbaka till ”KIS” känns lite som att komma hem. Framtiden i föreningen känns spännande med en ny bandybana och bra förutsättningar att utveckla såväl A-laget som ungdomsverksamheten. Det kommer bjudas på en anfallsinriktad och rolig bandy på ”Krillan” i vinter, säger Hampus Bergman i en kommentar på KIS Bandys Facebook-sida.
– Det känns väldigt bra att få in Hampus i Köpings IS igen. Han kommer såklart att bidra mycket på planen. Han kommer även att bidra med seriositet och framåtanda i klubbens övergripande arbete med att återigen bli en stabil och etablerad klubb i toppen av division 1, med det långsiktiga målet att återigen bli en allsvensk förening, säger styrelseledamoten Olof Widaeus.