Internationell klass ska höja KBK
Kungsör storsatsar – värvar från Brasilien, Kanada och USA.
Kungsör storsatsar – värvar från Brasilien, Kanada och USA.
Kungsörs BK storsatsar inför den stundande division 4-säsongen. Lagom till lördagens premiär presenterar klubben på sin hemsida fyra internationella nyförvärv, som samtliga ska vara spelklara. Två från Brasilien, en från Kanada och en från Filippinerna.
Det rör sig om följande kvartett.
• Diego Oliveira, mittfältare från Brasilen.
– Ett kärt återseende på Runevallen. Diego spelade med oss även förra säsongen, och ingen kan väl ha missat denna maskin på mittfältet, skriver KBK på sin hemsida.
• Daniel Tarcio, forward från Brasilien.
Tarcio gjorde i fjol 34(!) mål för Scandinavian FC i Närkes division 4 och väntas vara med i toppen av skytteligan även i år. Brassen ställer höga krav på sig själv:
– Jag vill hjälpa laget att vinna division 4. Mitt mål är att göra mål och assist. När halva serien är spelad i juni kommer jag ha gjort 20 mål. När säsongen är slut kommer jag ha gjort 40, säger han till KBK:s hemsida.
• Steven Bohrson, målvakt från Kanada.
– Mitt personliga mål är att ha minst antal insläppta mål och flest antal nollor, säger han till KBK:s hemsida.
• Steve Burstyn, försvarare från USA.
– Jag kom till Kungsör för att vinna serien och gå upp i division 3. I mitt huvud finns ingen tvekan om att vårt lag kan klara det, säger han till klubbens hemsida.
Kungsör spelar sin första match för säsongen nu på lördag. Då ställs man mot Kolsva hemma på Runevallen.