Västmanland
12:41 | 29 mars 2022

95 procent av länets hushåll har tillgång till snabbt bredband

”För att vara en attraktiv region krävs bra uppkoppling i hela länet.”

Foto: Pixabay

En kartläggning som gjordes hösten 2021 visar att 95 procent av hushållen i Västmanland har tillgång till snabbt bredband på 1 Gbit/s eller fiber i absolut närhet, skriver Region Västmanland i ett pressmeddelande.

Post- och telestyrelsen (PTS) genomförde sin Mobiltäcknings- och bredbandskartläggning under 2021 och baserat på den hamnar Västmanland på en trettondeplats i riket där snittet bland landets 21 regioner ligger på 96 procent.

Region Västmanland skriver följande i pressmeddelandet:

”Utbyggnadstakten har under 2021 legat, liksom för riket i övrigt, på en relativt låg nivå–en bit under 2 procent. Detta beror på att utbyggnaden kommer längre ut i områden med glesare befolkning och längre avstånd vilket gör att kostnaderna ökar för de enskilda projekten. Därför är efterfrågan från de enskilda hushållen en viktig faktor för att projekten ska kunna genomföras. Bredbandsaktörerna har också i samband med pandemin märkt ett ökande intresse från hushållen för att ansluta sig till ett fibernät.”

– För att vara en attraktiv region krävs bra uppkoppling i hela länet. Inte minst har vi sett detta under pandemin då många arbetat och studerat hemifrån eller i sina fritidshus. För många har detta även varit viktigt utifrån ett socialt perspektiv för att kunna hålla kontakt med släkt och vänner. Men bra uppkopplingar skapar även förutsättningar för näringslivets utveckling och inte minst för utvecklingen inom hälso- och sjukvården. En fortsatt bredbandsutbyggnad är därför viktig för länets innevånare, säger Denise Norström (S), regionstyrelsens ordförande.

Lars Eriksson, bredbandskoordinator i Region Västmanland, konstaterar att utbyggnaden av bredband på landsbygden tar tid på grund av att det krävs många markavtal och tillstånd.

– Det blir även svårare och svårare att få ihop ekonomin i projekten. Även om vi närmar oss målet för 2025 att 98 procent ska ha tillgång till 1 Gbit/s så är detta ett mått på fiber i absolut närhet till skillnad från 2020-målet som byggde på att man skulle ha en faktisk uppkoppling. Den siffran ligger för länet på 88 procent 2021. Vi vet av erfarenhet att det ibland kan vara svårt att få en uppkoppling till rimligt pris och inom rimlig tid även om det finns fiber i närheten. Tillgången skiljer sig också markant mellan tätort och landsbygd samt inom och mellan enskilda kommuner, säger Lars Eriksson, bredbandskoordinator, Region Västmanland.

Om regeringens bredbandsstrategi:

Regeringen publicerade i slutet av 2016 en ny strategi för ett helt uppkopplat Sverige år 2025. Strategin innehåller mål för bredbandsutbyggnaden:

– År 2020 bör 95 procent av alla hushåll och företag ha tillgång till bredband om minst 100 Mbit/s.
– År 2023 bör hela Sverige ha tillgång till stabila mobila tjänster av god kvalitet.
– År 2025 bör hela Sverige ha tillgång till snabbt bredband.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020