Man i 55-årsåldern körde grovt rattfull – döms till fängelse
Stoppades av polispatrull efter kortare resa.
Stoppades av polispatrull efter kortare resa.
I juni stoppades en man i 55-årsåldern av en polispatrull i Hallstahammar. Då upptäckes det att mannen hade druckit alkoholhaltiga drycker i sådan mängd att alkoholkoncentrationen i hans utandningsluft under eller efter färden uppgick till 0,87 milligram per liter vilket motsvarar en promillehalt i blodet på 1,74 .
En väldigt hög alkoholkoncentration menar Västmanlans tingsrätt som på tisdagen dömde mannen till en månads fängelse.
Mannen har uppgett att han kört cirka 500 meter i tättbebyggt område, men att inga andra trafikanter var ute på vägarna vid den tidpunkten. Detta påverkar dock inte domen.
”X X alkoholhalt kan inte anses ha varit förhållandevis låg. Hans körning måste därför anses ha inneburit en trafikfara som inte varit ringa. Det saknas därför förutsättningar att bestämma påföljden för X X till villkorlig dom med samhällstjänst. Utredningen ger inte stöd för att välja någon annan inte frihetsberövande påföljd. Påföljden för X X ska därför bestämmas till fängelse. Fängelsestraffets längd ska bestämmas till 1 månad”, skriver Västmanlands tingsrätt i domen.