Ishockey
22:16 | 17 november 2017

Pikkarainen efter derbyt: ”Surt att förlora, men vi tar steg framåt i dag”

Nya tränaren berättar om fredagens derbyförlust.

Jarno Pikkarainen. FOTO: MICHAELA ERICZÉN

På fredagskvällen besegrades Surahammar av Köping HC, men lagets nya tränare Jarno Pikkarainen väljer att ta med sig de positiva aspekterna.

– Det är klart att det är surt att förlora, men vi tar steg framåt i dag. Vi skapar mer lägen och har en bättre stabilitet än vad vi har haft tidigare, så helt under isen är vi inte, konstaterar han.

Vad var det som gjorde att Köping kunde vinna med 3-0 i dag?

– De pressar oss bra och vi låter det störa oss för mycket. Sen har vi inte det rätta självförtroendet, men jag tycker ändå att vi står upp bra mot ett lag som satsar mot Allettan.

Målvakten Anders Olsson fick sammanlagt 44 skott mot sig under fredagskvällen, av vilka han räddade 41.

– Anders gör en bra match som vanligt. Sedan tar Niklas Åberg ett stort ansvar som kapten i dag och driver på bra. Överlag var det många som gjorde bra ifrån sig, avslutar Pikkarainen.

LÄS ÄVEN: Köping vann kvällens derby

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020