Det här händer i helgen
Mycket att se fram emot under veckoslutet. Här är ett urval:
Mycket att se fram emot under veckoslutet. Här är ett urval:
Arboga:
Bonde på stan, lördag 09.30–14.00. För 26:e gången arrangerar Lantbrukarnas riksförbund ”Bonde på stan” på Järntorget. Under dagen kan besökare handla råvaror från lokala bönder, träffa på både får och kycklingar, köra tramptraktor och slänga sig i hölass.
Hallstahammar:
Teatern ”Småstadsliv går på krogen”, lördag 19.00. Efter åtta år av utsålda salonger över hela Sverige fortsätter detta humorfenomen att växa. På lördag besöker ”Småstadsliv” Skantzen Brukshotell och utlovar en helkväll med lite barnslig, ibland vulgär och helt genialisk humor och roligt nonsens.
Kungsör:
Konstutställning: Synskadade i Norden, lördag 11–13. Utställningen består av målerier och är en samlingsutställning. På lördag väntar vernissage mellan 11–13. Arrangör: Kungsörs konstförening. Plats: Kungsörs bibliotek.
Köping:
Idrottens dag på Köpings IP, lördag 20:00–22:30. Idrottens dag är ett EU-finansierat samverkansprojekt med Västmanlands idrottsförbund och SISU. Syftet är att skapa rörelse och fysisk aktivitet, locka nya deltagare till föreningsllivet, bidra till ny syn på tävling och träning. Det kommer finnas en hinderbana med chans till fina priser samt möjlighet att testa klättervägg, bumper ball och massor av andra aktiviteter. Eventet riktar sig till ungdomar mellan 13-17 år. Plats: Köpings IP
Surahammar:
Utställningen ”Ull för livet”, lördag 13–17. Dagen bjuder bland annat på visning av nål- och våttovning samt föreläsning av Berit Wallin-Håkansson, Lindelamm, Strömsholm om olika ullkvaliteter och om vilken ull som passar bäst till vad.
Plats: Stenhuset i Surahammar. Arrangör: Surahammars konst- och hantverksgille.