Hemvändare förstärker IFK Arbogas trupp
Sportgruppen: ”En välslipad, vältränad och allround forward”.
Sportgruppen: ”En välslipad, vältränad och allround forward”.
Truppbygget inför nästa säsong av Hockeytvåan pågår för fullt hos IFK Arboga. Nu meddelar klubben att egenfostrade Melvin Blomberg återvänder till moderklubben efter två säsonger i Örebros ungdomsverksamhet och senast tre säsonger i Färjestads juniorverksamhet.
19-åringen var inlånad till IFK under nio matcher den gångna säsongen. Där stod han för för 4 mål och 2 assist. Nu återvänder han på permanent basis.
– Väldigt kul att få hem en egen produkt som varit ute i elitverksamhet ett antal år. I Melvin får vi en välslipad, vältränad och allround forward som kan användas i de flesta situationer och konstellationer. Vi hoppas han acklimatiseras till seniorhockeyn ännu mer och tar kliv samt tar för sig kommande säsong, säger IFK Arbogas sportgrupp till klubbens Facebook-sida.
Sedan tidigare har IFK Arboga förlängt kontrakten med backarna Eddie Gustavsson och Oscar Onsmar samt forwardstrion Erik Lindberg, Anton Wickman och Max Orrsten.