Vasa- och Ullvigymnasiet bäst i Mellansverige
Skolorna i topp enligt en enkät som eleverna själva fyllt i.
Skolorna i topp enligt en enkät som eleverna själva fyllt i.
Enligt en enkät som eleverna själva har fyllt i får Vasagymnasiet i Arboga bäst resultat bland alla gymnasieskolor i hela Mellansverige. Tvåa på listan kommer Ullvigymnasiet i Köping.
Bakom enkäten står Skolverket. Förvaltningsmyndigheten genomför regelbundet en enkät som alla barn och ungdomar får fylla i under årskurs fem, nio och läsår två på gymnasiet.
Eleverna får bland annat svara på frågor om undervisning, trygghet och bemötande.
Resultatet samlas i en nationell sammanställning som nu är klar. Där är både Vasagymnasiet och Ullvigymnasiet långt överlägset de andra skolorna på många punkter, enligt ett pressmeddelande från Arboga kommun.
Per Gamalielson, rektor på Vasagymnasiet, är självklart glad över resultatet.
– Det här är fantastiskt, att eleverna genom sina svar anser att vi är bäst. Att eleverna gillar vår gymnasieskolor beror på flera saker som bra undervisning, hög trivselfaktor och stora möjligheter till inflytande. Vi tar dem på allvar och de känner att vi bryr oss om dem på alla sätt, säger Gamalielson till Arboga kommuns hemsida.
I en av delfrågorna visar enkäten att Ullvigymnasiet har bäst resultat av alla kommuner i Sverige. Anna Ulfves, rektor på Ullvigymnasiet:
– Samtidigt förvånar resultatet inte oss. Varje skola har en själ och våra besökare och medarbetare ger regelbundet uttryck för den fina stämning som råder på våra skolor, säger hon.
De båda rektorerna menar att samarbetet mellan skolorna har varit avgörande. Både Gamalielson och Ulfves vill nu fortsätta bibehålla kvaliteten, men framför allt att utveckla verksamheten.
– Det finns en genuin omsorg och ett gemensamt engagemang. Vi känner och månar om varandra, även över kommungränserna, säger Gamalielson.
– Vi vill nå en ännu högre grad av måluppfyllelse och vi arbetar med det på olika sätt. Både jag och Per är måna om att vi ska driva Mellansveriges bästa gymnasieskolor, i vissa avseenden är vi redan där, säger Ulfves.


