ARBOGA
14:06 | 25 augusti 2025

Vasagymnasiet blir landets enda RIG för brottning

En milstolpe för både skolan och sporten i regionen.

Foto: Arboga kommun

Från och med hösten 2025 har Vasagymnasiet i Arboga fått status som riksidrottsgymnasium (RIG) i brottning, det enda i landet. Beslutet innebär att elever från hela Sverige kan söka till skolan för att kombinera gymnasiestudier med en satsning på elitbrottning. Det skriver Arboga kommun på sin hemsida. 

Utbildningen omfattar både grekisk-romersk stil och fristil, med träning i specialanpassade lokaler i samarbete med Arboga Atletklubb. Eleverna får även undervisning i träningslära, kost, ledarskap och skadeförebyggande arbete.

–Arboga har en lång tradition av att fostra duktiga brottare och det känns otroligt roligt att vi fortsatt får ta in elever från hela landet som vill kombinera en idrottssatsning med sin gymnasieutbildning, säger Per Gamalielsson, rektor på Vasagymnasiet.

–Det har blivit färre platser som Riksidrottsförbundet fördelar mellan sporterna och då är vi glada att Arboga har blivit den ort som får fortsätta att ha ett riksintag för brottning, säger Anna Olofsson Carstedt, skolchef i Arboga kommun.

För att underlätta vardagen erbjuds boende på internatet Brottarbacken, med närhet till skolans träningsanläggningar. Internatet har föreståndare på plats samt måltidsservice under vardagar. Genom satsningen hoppas skolan inte bara locka unga talanger från hela landet utan också stärka brottningens position som idrott i Sverige.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020