Biltjuvar greps efter polisjakt i Köping
Två män misstänks nu för grovt olaga intrång och tillgrepp av fortskaffningsmedel.
Två män misstänks nu för grovt olaga intrång och tillgrepp av fortskaffningsmedel.
Vid 21-tiden på tisdagskvällen fick polisen in samtal om att en eller flera gärningsmän hade brutit sig in i en företagslokal vid Nya Hamnvägen i Köping. Enligt samtalet hade en mindre lastbil stulits. Förövarna hade sen rammat grinden för att lämna platsen.
En stund senare fick en patrull syn på den aktuella lastbilen i centrala Köping. När patrullen försökte stoppa och kontrollera fordonet valde föraren att fortsätta att köra varpå ett förföljande inleddes. Efter en kortare jakt valde föraren att stanna. Han greps på plats. Passageraren försökte dock att springa från platsen, men han blev snabbt stoppad och gripen.
Föraren och passageraren, en man i 40-årsåldern och en man i 30-årsåldern, är nu misstänkta för grovt olaga intrång och tillgrepp av fortskaffningsmedel. De anhålls senare av åklagare, enligt polisens händelsenotis.