Jottis missnöje: ”Ett bottennapp”
Dålig tredjeperiod sänkte Köping Stars i Luleå.
Dålig tredjeperiod sänkte Köping Stars i Luleå.
När Köping Stars mötte LF Future hemma i Karlbergshallen förra helgen vann Köping med komfortabla 90–68. Returmötet uppe i Luleå blev en helt annan historia.
LF Future tog revansch och besegrade Köping med 87–85 på söndagen.
– Ett bottennapp. Det känns riktigt surt för det här var en match vi skulle vinna, säger Köpingstränaren Jotti Nikolaidis.
Gästande Stars hade ledningen med 39–35 i halvtid. Sen svängde matchen rejält. LF Future vann tredje perioden med 34–20 och kopplade greppet.
– Vi tappade fokus på vårt spel och blev stressade. Samtidigt är LF ett skickligt lag och satte många trepoängare i det läget. Vi borde varit mer aggressiva, säger ”Jotti”.
Och fortsätter:
– Att släppa in 34 poäng på en period är inte okej. Tredje perioden var ett bottennapp.
Gästerna från Köping jagade vilt i den sista perioden och var nära att komma i fatt hemmalaget, men avståndet var för stort och LF Future gick till sist hem med segern.
– Vi slarvade bort det och är riktigt besvikna. Hade vi vunnit här hade vi kunnat cementera vår tredjeplats i tabellen, men så blev det ju inte, konstaterar Jotti.
I nästa omgång, som spelas kommande söndag, välkomnar Köping Stars Alvik till Karlbergshallen.
Poängplockare Köping: Ronnie Boggs 20, Sean Smith 18, Khalil Davis 15, Michael Axelsson Kaltak 13, Nemanja Sladoje 10, Robertino Duric 5, Olle Mellström 2, Sebastian Lindkvist 2