Favorit i repris – shoppinghelg arrangeras i Kolsva
Företagare visar upp sig i Kolsva.
Företagare visar upp sig i Kolsva.
I helgen arrangeras en shoppinghelg i Kolsva.
– Det var så lyckat sist jag gjorde det så nu öppnar jag upp dörrarna igen, säger Pernilla Elmesiöö som ansvarar för Wild kids-butiken som slår upp sina dörrar för shoppinghelgen.
I helgen kommer Kolsvaföretagare visa upp sina produkter och tjänster för Kolsvaborna.
– Jag gillar när det händer saker och det är alltid roligt att göra saker tillsammans med andra, tillsammans är vi starkare som det heter och det tror jag på. Vi är alla lokala småföretagare och vi behöver alla stötta varandra så gott det går, det här gynnar konsumenten att de får ett samlingsställe att besöka för en helg med roliga aktiviteter som sker runtomkring, säger Elmesiöö.
Man kan även passa på att bli fotograferad av Helen Shippey.
– Jag tycker om att delta i Kolsvas shoppinghelg för att det är så roligt att komma ut och träffa så många människor och den trevliga gemenskapen vi har oss företagare emellan. Det är roligt att planera och sedan utföra dem tillsammans det skapar en oerhörd bra gemenskap mellan oss små lokala företag i regionen, säger Helen Shippey från Shippey Photography.