Brev från personalen på Nibbleskolan och Skogsbrynskolan
”Bägaren har runnit över för länge sen men det finns alltid plats för en droppe till. Den droppen till, träffade bägaren idag”.
”Bägaren har runnit över för länge sen men det finns alltid plats för en droppe till. Den droppen till, träffade bägaren idag”.
Vi i personalen på Nibbleskolan och Skogsbrynskolan har samlats vid ett gemensamt möte. Vi kan kalla det ett krismöte som vi bestämde på kort tid.
Vi har brottats länge och snart mäktar vi inte längre. Vi får ingen hjälp vare sig från våra chefer Linnea Höljer och Marina Falck eller dig, Pär Ellmin.
Bägaren har runnit över för länge sen men det finns alltid plats för en droppe till. Den droppen till, träffade bägaren idag.
Vi har bett på våra bara knän om hjälp men ingen ser och hör oss. När hela personalstyrkan pratar om att säga upp sig för att någon ska se vårt rop på hjälp, då är det illa. Måndagen den 12/6 på vår gemensamma lunch bevittnade vi en mycket ledsam avtackning på fler än 10 personer som valt att söka sig bort eller tvingats att lämna oss på grund av nedskärningar. Hur kan detta ha fått ske trots alla våra rop på hjälp? Hur kan det inte hänt något när vi nyligen fått veta att den skrivelse från facket (66a) hade så stora brister när de fick tillbaka den från våra rektorer?
I mars träffade vi dig Pär på ett möte i matsalen och där informerades du om vår kris. Du tyckte att det var väldigt intressant och viktigt att du fick vår syn på situationen kring vår ledning och tackade för det. Efter mötet lovade ni att återkoppla till oss. Ingenting har hänt sedan dess förutom att fler personal på skolorna har sagt upp sig. Nu har det gått så långt att majoriteten av oss som är kvar också funderar på att lämna, trots att vi brinner för våra skolor och våra elever.
Nu kräver vi ett svar, återkoppling och hjälp. Du, som vi, måste förstå att det brinner i knutarna och vi är i stort behov av hjälp och svar. Flera av oss kommer att gå på semester utan vetskap om hur hösten kommer att se ut. Hur ska man då kunna slappna av och återhämta sig på sin ledighet eller njuta av sin semester? Vi är djupt missnöjda och oroade över det bristande ledarskap som bedrivs på våra två skolor och en förändring måste ske, akut!
Nedan har vi punktat upp olika delar vi känner missnöje och oro inför:
Hälsningar från personalen på Nibbleskolan och Skogsbrynsskolan
Det här är en insänd artikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna.
Vill du skriva till vår insändarsida? Skicka din text till insant@magazin24.se. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.